Vila Tugendhat v Brně od Ludwiga Mies van der Rohe
Vilu manželů Grety a Fritze Tugendhatových navrhl v letech 1928-1929 architekt Ludwig Mies van der Rohe. Jde o unikátní umělecké dílo ve smyslu konstrukce, prostorového uspořádání, interiérového vybavení, technického zázemí a začlenění do přírodního rámce. Poprvé v dějinách architektury byla v privátním domě užita ocelová nosná konstrukce v podobě sloupů na půdorysu kříže. V interiérech jsou vzácné materiály - onyx z Maroka, italský travertin, dřeviny z jihovýchodní Asie. Na návrzích spolupracovali Lilly Reichová, Sergius Ruegenberg a Markéta Roderová-Müllerová. Vestavěný nábytek vyrobila brněnská firma Standard bytová společnost Jana Vaňka. Výjimečné bylo i technické zázemí - teplovzdušné vytápění a chlazení či elektrické spouštění oken.
Stavebníci domu, manželé Greta Tugendhtová, rozená Löw-Beerová (16. 5. 1903 Brno - 10. 12. 1970 St. Gallen) a Fritz Tugendhat (10. 10. 1895 Brno – 22. 3. 1958 St. Gallen), pocházeli z německých židovských rodin průmyslníků a obchodníků. Gretin otec, Alfred Löw-Beer, daroval dceři v březnu 1929 exkluzivní stavební parcelu, která byla součástí pozemku za Löw-Beerovou vilou a skýtala nádherný výhled na historické panorama Brna.
Volně stojící vila je zasazena ve svažitém terénu. Uliční průčelí s hlavním vstupem do domu je orientováno na severovýchod a vstupuje se jím do třetího nadzemního podlaží (tzv. ložnicového patra). Zahradní průčelí je orientováno na jihozápad a přiléhá k němu terasa se širokým schodištěm do zahrady. Za prosklenou částí průčelí je hlavní obytný prostor ve druhém nadzemním podlaží, nejslavnější část celého objektu. Z druhého nadzemního podlaží a ze zahrady je přístupné první podlaží, kde je soustředěno technické zázemí domu.
V letech 2010–2012 prošla vila Tugendhat důkladnou památkovou obnovou, která měla za cíl uvést stavbu i s přilehlou zahradou do podoby v době jejího dokončení v roce 1930. Interiéry jsou vybaveny exaktními replikami původního mobiliáře. Kromě prohlídek pro veřejnost nabízí vila Tugendhat taktéž bohaté kulturní akce pro veřejnost, které sahají od hudebních a tanečních vystoupení, přes specializované programy pro školy a gymnázia po odborné přednášky a výstavy o architektuře a designu. Ve vile taktéž sídlí Studijní a dokumentační centrum, které mohou badatelé navštívit po předchozí domluvě.
Poděkování paní ředitelce Ing. arch. Ivetě Černé.
Web – Vila Tugendhat
Facebook – Villa Tugendhat
Virtuální prohlídka