30. 10. 2022
Veřejnost může konečně nahlédnout do míst, kde cestovatel Miroslav Zikmund trávil většinu svého života. Nadační fond Zikmundova vila zahájil totiž prodej vstupenek na komentované prohlídky této zajímavé vily ve Zlíně. Některé prohlídky povede dokonce Zikmundova nevlastní dcera Jana Macalíková. Hosté nyní budou moci objekt navštívit zhruba jedenkrát měsíčně.
Původně funkcionalistický dům postavila v letech 1933 až 1935 na zlínských Nivách firma Baťa pro zlínského okresního hejtmana a vládního radu Josefa Januštíka. Zikmund dům koupil v roce 1953. Vzhled vily se za 70 let téměř nezměnil, v interiéru jsou tisíce knih a stovky předmětů získaných z cest po světě. Objekt také dlouhá léta sloužil jako útočiště umělců, spisovatelů a členů disentu.
Uvnitř vily se nachází vybavení z 50. let, kdy objekt prošel rekonstrukcí pod vedením architekta Zdeňka Plesníka. Zůstala zde i původní kolekce nábytku od designéra Miroslava Navrátila nebo Zikmundovy osobní předměty. Do legendární pracovny a soukromé ložnice budou hosté pouze nahlížet. Naopak přístupné bez omezení bude rozlehlá zahrada. Provozovatelé přihlíží k přání Miroslava Zikmunda, který z vily nikdy nechtěl dělat atrakci, tomu odpovídá i naplánované množství prohlídek.
Miroslav Zikmund na zlínských Nivách strávil téměř 70 let. Vilu prodal až v roce 2020 Čestmíru Vančurovi, zlínskému podnikateli a mecenáši. Ten založil nadační fond, který se o dům stará. Nadace také získala z evropských fondů, na nichž se podílejí Norsko, Lichtenštejnsko a Island, 3,5 milionu korun. Partnerem je norské Muzeum Kon-Tiki a zlínské Technologické inovační centrum.
Mohlo by vás zajímat
Historické budovy
Grossmannova vila
Vila byla postavena ve stylu opožděného secesního neoklasicismu s art decovými interiéry podnikatelem F. Grossmannem jako rodinné i firemní sídlo své stavební firmy. Dokončena byla v roce 1923 a majitel s rodinou ve vile žil pouhých deset let. Kvůli hospodářské krizi a finančním problémům spáchal v roce 1933 sebevraždu. V 60. letech budova sloužila i jako školské zařízení, byla v ní mateřská škola a později také školní družina. Dům léty značně chátral, unikátní vnitřní zařízení domu se však z velké části zachovalo. Nyní se vily ujalo město Ostrava, které ji přestavuje na kulturní centrum.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Hrabalova chata se už v únoru otevře lidem
Chatu Bohumila Hrabala v Kersku na Nymbursku, kterou na konci loňského roku koupil Středočeský kraj, může 5. února od 10:00 do 16:00 mimořádně navštívit veřejnost. Objekt, kde spisovatel žil a tvořil, bude lidem zpřístupněn u příležitosti výročí pětadvaceti let od jeho smrti, které uplyne 3. února.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Zikmundova vila se otevře veřejnosti
Zlínská Zikmundova vila, ve které žil řadu let cestovatel Miroslav Zikmund, se otevře veřejnosti. První prohlídky se uskuteční letos v září. Objekt je kulturní památkou, majitelem je Nadační fond Zikmundova vila. Známý cestovatel zemřel loni 1. prosince ve věku 102 let.