13. 10. 2022
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Letošního XXIX. ročníku Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu se nezadržitelně blíží. Pořadatel, kterým je Obec architektů, stanovil termín vyhlášení výsledků na 31. října 2022. Slavnostní předání cen se uskuteční ve Veletržním paláci v Malé dvoraně.
Letos se do soutěže přihlásilo 255 architektonických projektů. Je to nejvyšší počet přihlášených projektů po covidové pandemii. Porota následně vybrala shortlist 50 projektů, které postoupily do finále. Na shortlistu, z kterého porota vybere vítěze jednotlivých kategorií, najdeme rodinné domy, vily, komerční budovy, bytové projekty, horské apartmány, zahrady a další zajímavé počiny.
Pokud vás zajímá, kdo se letos utká o významná ocenění na poli architektury, můžete se v den vyhlášení výsledků nejprve s jednotlivými projekty seznámit v rámci chystaného festivalu. Grand Prix Architektů Festival founded by GROHE předství prezentace nejlepších architektonických projektů pro letošní rok. Prezentace budou probíhat ve čtyřech akustických stanech ve Veletržním paláci od 9:30 do 16:30. Slavnostní vyhlášení následně začíná ve 20:00 welcome drinkem, samotný program odstartuje ve 20:30.
Pro oblíbené projekty můžete také hlasovat na stránkách GPAF, a vybrat tak vítěze ceny architektonické veřejnosti GROHE.
Hlavní ceny soutěže se budou také letos udílet v několika kategoriích
- Grand Prix Architektů – velká modrá kostka – udílí porota
- Cena za celoživotní dílo – velká červená kostka – udílí Rada Obce architektů
Porota uděluje další ceny – malé modré kostky - v následujících kategoriích:
- Novostavba
- Rekonstrukce
- Rodinný dům
- Architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře
Dále jsou uděleny ceny za:
- Interiér – malá žlutá kostka
- Urbanismus – malá fialová kostka
- Krajinářská architektura a zahradní tvorba – malá zelená kostka
- V letošním roce bude opět udělena cena za šetrnou stavbu, ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy, která byla poprvé udělena v roce 2020
Také v letoším roce je porota složena z významných osobností v oblasti architektury:
- Jean-Pierre Carniaux - FRANCIE ateliér Ricardo Bofill Taller de Arquitectura (RBTA)
- Robert Schmitz - ŠVÉDSKO ateliér White Architekter
- Martin Rein-Cano - NĚMECKO ateliér TOPOTEK 1
- Michal Bogár - SLOVENSKO ateliér BOGÁR architekti
- Eva Le Peutrec - ČESKO ateliér E-STUDIO
Grand Prix Architektů – Národní cenu za architekturu založila jako předsedkyně Obce architektů v roce 1993 Prof. Ing. Akad. Arch. Alena Šrámková, která je označována za první dámu české architektury.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Věž ze skla a betonu, to je rekonstrukce historické stavby v duchu moderní architektury podle studia AARH
Budova Hybernská 1 je jedinečným spojením hodnot kulturní památky s moderní architekturou v historickém centru hlavního města Prahy. Jedná se o kompletní rekonstrukci barokního objektu s klasicistní úpravou. Architekti k historické stavbě přidali novou architektonickou vrstvu v podobě skleněné věže orientované do prostoru náměstí. Pro stavbu je tak charakteristický dialog mezi historií a současností.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Moderní horská chata vyrostla v souladu s přírodou i koloritem Krušných hor
Horská chata může mít mnoho podob, ta v Krušných horách od architektonického studia NEW HOW se sice svým tvarem liší od klasických stavení v této lokalitě, avšak svým rázem dokonale zapadá do krajiny a splývá s okolními lesy a kamením. Tento projekt se dostal díky své nezaměnitelné architektuře na shortlist finalistů, kteří se budou ucházet o Grand Prix Architektů – Národní cenu za architekturu 2022, konkrétně v kategorii Rodinný dům.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Proměna dřevěného roubeného domu z roku 1880 na romantickou usedlost
Beskydská roubenka Mezi lukami se dočkala obnovy a modernizace. Rekonstrukce domu z konce 19. století, který se nachází poblíž Čeladné, probíhala pod vedením autorky Daniely Hradilové v duchu tradičních technologií a lokálních materiálů. Historický objekt tak má dnes zpět svou původní podobu a dispozice. Tato obnova si také svým zajímavým pojetím vysloužila nominaci na cenu Grand Prix Architektů – Národní cenu za architekturu 2022 v kategorii rekonstrukce.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Skleněná přístavba proměnila starou chalupu uprostřed Jizerských hor na příjemné moderní místo
Rekonstrukcí v duchu velkých kontrastů a zároveň harmonie prošla stará chalupa v Polubném v Libereckém kraji. 130 let starou stavbu se rozhodli architekti ze studia Mjölk ozvláštnit skleněnou přístavbou. Z čela nenápadná chalupa, z druhé strany neobvyklá moderní skleněná přístavba.