Brněnští kanoisté chtějí zachránit chátrající loděnici, plánují zde nové molo i odpočinkovou zónu
Havarijní stav hlavní budovy brněnské loděnice na Svratce už roky volá po rekonstrukci. S projektem na její záchranu přichází členové kanoistického klubu. Podle nich by zde mohl v příštích letech vyrůst moderní vodácký areál, který přinese lepší podmínky pro trénink dětí a mládeže. Projekt spolkne odhadem 30 milionů korun, i proto kanoisté doufají, že je finančně podpoří město a kraj.
Vrátit Brno mezi českou špičku rychlostní kanoistiky by mohl nový projekt na obnovu chátrající loděnice na ulici Veslařská v Jundrově. V místech původně stála historická budova z konce 19. století, v roce 1969 však kompletně vyhořela. V rámci takzvané „akce Z“ tehdejší členové klubu postavili loděnici novou, která měla být jen provizorním řešením. Toto provizorium tu však stojí dodnes.
„Provozní budova loděnice je už ve velmi špatném stavu, pod střechu zatéká a hrozí prolomení stropů. Je potřeba ji kompletně rekonstruovat. Chceme v Brně postavit moderní areál rychlostní kanoistiky, kde vedle dětí, které se zabývají rychlostní kanoistikou a vrcholovým sportem, budou trénovat například i senioři na dračích lodích,“ popsal předseda kanoistického klubu TJ Lodní sporty Brno Zdeněk Janeček.
Areál patří už více jak pět desítek let TJ Lodním sportům Brno. Využívají ho především rychlostní kanoisté, v současné době zde trénuje kolem dvacítky mladých sportovních nadějí. Kupříkladu jen vloni se tu radovali hned ze sedmi medailí z republikového mistrovství. Pořádají se zde i příměstské tábory a akce pro veřejnost.
„Velmi brněnskému klubu rychlostní kanoistiky fandíme. Po několika desetiletích stagnace zde vybudovali fungující závodní tým dětí, který vedou zkušení trenéři. Nová loděnice by tohle úsilí ještě posílila. Je v zájmu Českého svazu kanoistiky, aby druhé největší město pomáhalo vychovávat špičkové rychlostní kanoisty a kajakáře,“ uvedl předseda Českého svazu kanoistiky Jan Boháč.
Přípravy rekonstrukce běží už dva roky. Po výběrovém řízení oslovili architekty, kteří připravili studii a poté i projektovou dokumentaci. Spolek má už v ruce i stavební povolení. „Dosud naše organizace vynaložila na tyto práce téměř 1,5 milionu korun. Stavební práce první etapy jsou odhadovány na třicet milionů korun. Tato částka je ale nad rozpočtové síly tělovýchovné jednoty, proto plánujeme požádat o dotace Národní sportovní agenturu a věříme, že projekt finančně podpoří i město Brno a Jihomoravský kraj,“ shrnul předseda TJ Lodní sporty Brno Radovan Šlechtický.
Odpočinková zóna i nové molo
Samotná rekonstrukce by měla být rozdělena do dvou etap. Ta první se zaměří na opravy provizorní budovy a dostavbu skladu pro lodě. V přízemí hlavní budovy se počítá například s posilovnou, místností s pádlovacími trenažery a wellness zázemím. Ve druhém podlaží by měly vzniknout šatny a kancelář klubu.
Druhá etapa promění samotný břeh Svratky. Vzniknout by zde mělo nové molo a plocha s kaskádovými lavicemi. Součástí by mělo být také parkoviště, víceúčelové hřiště a doplnění zeleně.