Vltavská filharmonie bude postavena podle návrhu studia Bjarke Ingels Group. Jaké návrhy se umístily na ostatních příčkách?
Nový koncertní sál v Praze postaví ateliér Bjarke Ingels Group, po světě známý pod zkratkou BIG. Budovu od světoznámého studia v čele s architekty Bjarkem Ingelsem a Brianem Yangem vybrala porota mezi devatenácti odevzdanými návrhy. Základní kámen nového koncertního sálu by měl být položen v roce 2025, hotová budova se pak otevře návštěvníkům v roce 2032. Podívejte se, které návrhy se umístily na ostatních příčkách.
V novém objektu s několika sály by měly sídlit Česká filharmonie, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK nebo hudební oddělení Městské knihovny v Praze. Areál bude otevřen celodenně a nabízet také například kavárny či restaurace a jedinečný výhled na Prahu. Počítá se i s řešením veřejného prostoru v okolí budovy. Zpřístupnit by se měl například břeh řeky. Cílem projektu je přilákat nejen fanoušky klasické hudby, ale i širokou veřejnost.
„Při výběru vítězného návrhu bylo nutné brát v potaz mnoho aspektů. Parcela pro filharmonii v současnosti setkávání lidí spíše komplikuje, než podporuje, a tak byl důraz kladen nejen na architekturu a provoz budovy, ale také na návrh veřejných prostranství přilehlého okolí. Vltavská filharmonie se v podání dánského studia BIG stane pulzujícím centrem života na Vltavské – směrem na východ od budovy se bude rozprostírat nový městský park, jižní strana otevře přístup k vodě, na západní straně vznikne náměstí a na sever se naskytne pohled na novou městskou část Bubny-Zátory. Budova samotná bude zájemcům přístupná ze všech směrů a úrovní,” tvrdí Michal Sedláček, předseda poroty soutěže.
Do soutěže se zapojilo celkem devatenáct studií, která Praha vybrala na základě odevzdaných portfolií nebo je k vypracování návrhů loni v srpnu přímo vyzvala.
O podobě nového pražského koncertního sálu, který vyroste poblíž stanice metra Vltavská v Holešovicích, rozhodla jedenáctičlenná porota složená z nezávislých odborníků a politických představitelů. Na slavnostním vyhlášení nebyl představen pouze vítězný návrh, ale porota ocenila i čtyři další nejzdařilejší návrhy. Páté místo obsadil ateliér Snøhetta se sídlem v norském Oslu a New Yorku. Čtvrté místo získal návrh českého týmu architekta Petra Hájka. Třetí nejlepší návrh podle názoru poroty odevzdal jeden z předních slovinských ateliérů Bevk Perovic architekti. Druhé místo bere španělský ateliér Barrozzi Veiga ve spolupráci s českým studiem M1.
2. místo Barozzi Veiga + Atelier M1
3. místo Bevk Perović Arhitekti
4. místo Petr Hájek Architekti
5. místo Snøhetta