Vřídelní kolonáda v Karlových Varech by měla být zprovozněna už na začátku lázeňské sezóny
V karlovarské Vřídelní kolonádě začala v těchto dnech druhá etapa oprav. Zatímco v první etapě město opravilo technologie a některé stavební prvky, nyní se práce soustředí především na návrat památky ze 70. let 20. století do stavu co nejbližšímu původní podobě. Slavnostní obnovení provozu Vřídla by mělo nastat při zahájení nové lázeňské sezony.
Na druhou etapu by ještě měla navázat třetí část rekonstrukce, tím se opravy uzavřou a Vřídlo by mělo být opět plně přístupné veřejnosti. Aby se navrátilo vše do nejbližší podoby původnímu stavu, musí být velká část prvků znovu vyrobena. Pracovníci již sundali skleněné stěny vřídelního sálu, postavili novou podlahu, která tvoří zároveň strop nad technologickým podzemím. Vyměněny budou i skleněné zdobné prvky na koruně vřídelního sálu.
Odstranění havarijního stavu po stavební stránce stálo zhruba 22 milionů korun. Oprava technologie jímání vřídelní vody stála 24 milionů korun a současná etapa by měla stát 26,5 milionu korun.
Podle architekta Jiřího Janische, který měl na starosti přípravu druhé etapy oprav Vřídelní kolonády, nebylo snadné vybrat vhodnou variantu podoby sálu. Například u kamenných prvků už nebylo možné najít stejný typ a barvu kamene, jaký zde byl původně. Navíc bylo nutné zohlednit i moderní technologie. Například při stavbě kolonády se mramorová podlaha řezala na místě a podle potřeby, zatímco nyní bude dodána v přesně vyřezaných dílech.
Nová velkoplošná skla budou na objekt instalována až to dovolí počasí, jedná se totiž o několikametrové panely, které se musí osadit ručně a teplota musí být nejméně pět stupňů nad nulou. Podobně i výměna osmihranu na špici sálu vyžaduje teplejší počasí. Původní osmistěn chce město nabídnout například muzeím.
Pokud vše půjde podle plánů, druhá etapa bude dokončena v květnu. Zhruba v polovině dubna by se už mohla vřídelní voda, která je v Karlových Varech využívána zejména k léčebným procedurám , zkušebně připojit z dnešního provizorního vnějšího výtrysku zpět do vřídelní haly.
Vřídelní kolonáda s dominantní halou nad vývěrem Vřídla vznikla v 70. letech podle návrhu architekta Jaroslava Otruby. Ačkoliv stavba vykazuje četné architektonické kvality, mnozí jí dodnes vnímají jako cizorodý prvek v historickém centru města.
Psali jsme také:
- Projekt rekonstrukce Císařských lázní v Karlových Varech se mění
- Karlovarský hotel Thermal se po rozsáhlé rekonstrukci otevírá
- Odstartovaly hlavní práce na opravě bazénu karlovarského hotelu Thermal
- Ikonický bazén hotelu Thermal v Karlových Varech by mohl začít fungovat v létě
- Karlovarský kraj dostane na opravu Císařských lázní státní dotaci
- Projekt rekonstrukce Císařských lázní v Karlových Varech se mění
- Základnou Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary je ikonický Hotel Thermal
- Vedení Kanceláře architektury města Karlovy Vary se ujme Karel Adamec
- Západočeská lázeňská města byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO