Vstupní brána do Plzně už slouží veřejnosti
V uplynulých dnech se v Plzni na hlavním vlakovém nádraží otevřelo prostranství zvané Paluba Hamburk sestavené z lodních kontejnerů. Místo slouží k odpočinku, ke zpříjemnění čekání na spoj a také jako kulturní centrum. Pomyslná brána do západočeské metropole je architektonicky velmi zajímavě řešena.
Nově vybudované prostranství pod taktovkou architektonického studia projectstudio8 zahrnuje vyhlídkovou dvanáctimetrovou věž, pobytové schody, lavičky a terasy, několik stánků s občerstvením a infocentru.
Frekventovaný, dříve neupravený veřejný prostor, který byl nejednou terčem kritiky, nechala radnice přestavět za 25 milionů korun. Nyní je zde pobočka turistického informačního centra, občerstvení i místo, kde bezpečně zaparkovat kola.
Rozměr každého z deseti modulů je dva a půl krát šest metrů. Přízemí s infocentrem je bezbariérové, v druhém nadzemním patře vznikl prostor pro prezentaci městských vizí a projektů. Každé patro má rozlohu čtyřicet metrů čtverečných. Doplněním dvou schodišťových kontejnerů do úrovně čtvrtého podlaží vznikla vyhlídková podesta, a lidé z ní tak vidí na prostor vlakového uzlu i na střed města. Ve třetím podlaží je pak terasa. Většinu střech kontejnerů pokrývají zelené střechy z rozchodníků.
Druhý z modulů sestavený objekt v areálu je jednopodlažní a obsahuje čtyři stánky s občerstvením a řezanými květinami. Každý stánek má krytou terasu, prodejní pult a vlastní sklad. Oba objekty propojuje dřevěná terasa se stolky a židličkami na jenom konci zakončená širokými pobytovými schody.
Areál na rok oživí sedmimetrové dílo Cake Tower slovenského sochaře Andreje Margoče.
Psali jsme také:
- Plzeňský kraj požádá o státní dotaci na dlouho plánovanou stavbu budovy Západo-české galerie v Plzni
- Novou atmosféru nabídne po rekonstrukci plzeňská dominanta
- Město Plzeň postaví u hlavního nádraží kontejnery, které budou sloužit jako informační centrum