Vyhořelá francouzská památka ještě není připravena na rekonstrukci, tvrdí architekt
Požárem poškozená gotická katedrála Notre-Dame v Paříži dosud není natolik bezpečná, aby bylo možné přejít k její rekonstrukci. S tímto tvrzením přišel podle agentury AP hlavní architekt chrámu Philippe Villeneuve.
Francouzská televize publikovala záběry, na kterých hlavní architekt spolu s francouzským ministrem kultury Franckem Riesterem prochází katedrálou. „Místo je stále potřeba zabezpečit,“ uvedl francouzský architekt. Pod osmadvacet opěrných oblouků jsou postupně vkládány dřevěné podpěry. S úklidem a očistou prostoru pomáhá robot. Podle francouzského ministra kultury je třeba zaměřit se na "bezpečnost a kvalitu obnovy" a neupínat se jen na rok 2024, tedy na rok, kdy by měla být rekonstrukce budovy dokončena.
Francouzský prezident Emmanuel Macron po požáru historicky i architektonicky cenné památky slíbil, že obnova bude hotová do pěti let. Mnozí odborníci ale kroutí hlavou a před rychlou rekonstrukcí varují. Někteří dokonce zpochybňují, že by
Kritici také tvrdí, že záměr šéfa Elysejského paláce je motivovaný především snahou opravit katedrálu do olympijských her v Paříži v roce 2024.
Co nahradí vyhořelou věžičku
„Většina Francouzů chce, aby katedrála Notre-Dame po rekonstrukci vypadala přesně tak jako před požárem z poloviny dubna. Vyplývá to z průzkumu, který provedla francouzská agentura YouGov. Spory se vedou především o to, co by mělo nahradit zničenou špičatou věžičku, která se od 19. století vypínala nad chrámovou lodí,“ uvedl server irozhlas.cz. Podle Macrona by bylo dobré, aby obnovená věžička měla „současnější“ podobu.
S výstavbou katedrály se začalo ve 12. století a dokončena byla století následující. Aby mohlo dojít k řádné opravě, musí nejprve architekti pochopit, jak se ve středověku gotické katedrály budovaly, píše CNN. Jenže podle architekta Johnatana Foyla neexistují téměř žádné záznamy ze stavby Notre-Dame. „Víme jen, že se začala budovat v roce 1163, ale nemáme žádné stavební zprávy.“ Důkazy se skrývají v samotné stavbě, kterou budou muset prozkoumat desítky archeologů a architektů, aby pochopili, jak ji opravit.
Na serveru lidovky.cz se píše: „Připusťme však, že úplný návrat do středověké podoby pařížské katedrály asi dnes možný není, a že by tedy mělo jít o rekonstrukci stavu, v němž se Notre-Dame nacházela před požárem. Tedy včetně pozdějších vstupů z 19. i 20. století. Dodejme, že takový přístup k obnově památky předpokládá i takzvaná benátská charta.“
Benátská charta (Mezinárodní charta o konzervaci a restaurování památek a sídel) je mezinárodní dokument stanovující pravidla památkové péče. Byla schválena na II. Mezinárodním kongresu architektů a techniků historických památek v Benátkách v roce 1964.
nyv