Vyhořelé křídlo pražského Průmyslového paláce se dočká dostavby

Kromě dostavby vyhořelého křídla se zrekonstruuje i druhé křídlo a střední trakt. Práce začnou letos, skončit mají do roku 2024. Náklady na dostavbu jsou zhruba 2,64 miliardy korun. Křídlo paláce vyhořelo v roce 2008.
Dostavbu a rekonstrukci paláce zaplatí hlavní město ze svého. V rámci rekonstrukce má vzniknout replika vyhořelého křídla, která však bude uvnitř vybavena moderními technologiemi. K vytápění by mělo být využito tepelné čerpadlo se 70 hlubinnými vrty s průměrnou hloubkou 140 metrů. Palác bude vybaven vzduchotechnikou a tzv. zastiňovací technologií. Pod levým křídlem vznikne nový masivní suterén, do kterého se umístí zázemí pro přípravu expozic.
Obnovu paláce provázely dlouhodobě problémy. Město se soudilo o peníze z pojistky po vyhoření křídla. Pražští zastupitelé rozhodli v roce 2018 o vypsání zakázky. Nynější vedení magistrátu zakázku ale v říjnu 2019 zrušilo, protože byla vypsána ještě předtím, než byl dokončen projekt, a tedy bez podrobné znalosti toho, co bude stavba zahrnovat. Vyhlášení tendru se tak opět zpozdilo.
Průmyslový palác byl postaven při příležitosti Jubilejní zemské výstavy v roce 1891 podle návrhu architekta Bedřicha Munzbergera. Od počátku sloužil k pořádání výstav a dalších kulturních akcí. Stejně tak po nynější rekonstrukci se zde budou konat nejen veletrhy, ale i koncerty. Z Výstaviště by se tak mohlo stát kulturní centrum.
Psali jsme také:
Další zprávy a aktuality

Skryté poklady architektury - Palác České spořitelny (dnes Akademie věd České republiky)

U jednoho stolu - Jak bude vypadat stavba chystané Vltavská filharmonie budeme vědět už v květnu

Florenc21: Proměna pražského brownfieldu propojí Karlín s Novým Městem

Architektura a design v éře sociálních sítí

Město na kole: Jak architekti a urbanisté podporují cyklodopravu
