3. 2. 2023
/ Autor: Zdroj: Museum Kampa
Museum Kampa o týden prodlužuje výstavy Josef Pleskot: Města a Stanislav Kolíbal: Knihy a stavby. Obě výstavy bude možné navštívit až do neděle 19. února 2023, ve dnech 14. až 17. února bude mít museum navíc prodlouženou otevírací dobu od 10 do 20 hodin. Obě výstavy byly zahájeny v listopadu minulého roku a těší se velkému návštěvnickému zájmu. Výstava Josefa Pleskota se dokonce blíží k rekordu nejvyšší návštěvnosti české výstavy věnované architektuře.
Pleskotova výstava se od začátku těší velkému zájmu veřejnosti. O tom svědčí nejen beznadějně vyprodané komentované prohlídky a doprovodné programy, ale také vysoká návštěvnost. „Výstavu Josefa Pleskota vidělo již téměř 12 tisíc návštěvníků, což jsou na výstavu architektury mimořádná čísla,” konstatuje šéfkurátor Musea Kampa Jan Skřivánek a dodává: „Z výstav věnovaných jednomu architektovi měla vyšší návštěvnost pouze výstava Santiaga Calatravy v Domě U Kamenného zvonu, kterou před pár lety vidělo 16 tisíc lidí. Doufám, že se tomuto číslu během následujících dvou týdnů přiblížíme, nebo ho dokonce trumfneme.”
Výstava architekta Josefa Pleskota mapuje autorovy nejznámější realizace v Praze, Ostravě-Vítkovicích a Litomyšli, ale také zprostředkovává Pleskotův přístup k architektuře a prezentuje práci jeho ateliéru v širších souvislostech. Svou komplexností se pak snaží přispět k odpovědi na otázku, jaká je společenské role architektury.
„Stanislav Kolíbal, který začátkem prosince oslavil 97. narozeniny, je znám hlavně svými geometrickými prostorovými instalacemi. Jádrem naší výstavy jsou ale jeho knižní ilustrace včetně kreseb pro děti. Pro mnoho návštěvníků jde o naprostý objev. Častou reakcí je – jé, tuhle knížku jsem měl jako malý, ale nikdy by mě nenapadlo, že je to Kolíbal,” přibližuje reakce návštěvníků Jan Skřivánek.
Návštěvníci Musea Kampa mohou dále shlédnout i snovou výstavu Kateřiny Černé a nově zpracovanou stálou expozici věnovanou tvorbě Františka Kupky a Otto Gutfreunda. Její součástí jsou nejen Kupkovy obrazy ze sbírky Medy Mládkové, ale i díla z několika soukromých sbírek. Expozice tak představuje průřez Kupkových dílem od rané realistické tvorby a až po díla vytvořená po druhé světové válce, která jinak v českých veřejných sbírkách chybí.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Museum Kampa představuje dílo architekta Josefa Pleskota
Výstava architekta Josefa Pleskota je jedinečná svou obsáhlostí. Kromě jeho největších realizací v Praze, Ostravě-Vítkovicích a Litomyšli představí také způsob, kterým nad těmito stavbami přemýšlel. Výstava začíná v Museu Kampa 5.11. 2022 a potrvá do poloviny února příštího roku.
Mohlo by vás zajímat
Osobnosti
Josef Pleskot
Chodil na hodiny kreslení a zprvu si myslel, že bude malířem. Rodiče to však architektovi Josefu Pleskotovi zakázali. Důvodem byla tehdejší politická situace v zemi. Hledal proto alternativu, jelikož se odmala zajímal o historii a četl hodně knih.
Mohlo by vás zajímat
Josef Pleskot: Vývoj architektury v Čechách a ve světě
TV Architect na Summitu architektury a rozvoje: Kam kráčí architektura a stavební rozvoj
Jak se vyvíjí současná architektura u nás a ve světě? Nejen na tuto otázku odpovídali přední světoví i čeští architekti na jarním Summitu architektury a rozvoje, který se konal v pražském Obecním domě. Konferenci o stavebním rozvoji pořádalo Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR), jež do hlavního města přivedlo takové velikány architektury, jako je například Sou Fujimoto (Japonsko), Ian Ritchie (Velká Británie), Peter Gero (Německo), Ed Clark (Velká Británie) nebo česká architektka, která se svými stavbami proslavila i v Londýně - Eva Jiřičná. Domácí scénu reprezentovali děkan FA ČVUT Ladislav Lábus a členové SAR Josef Pleskot, Pavel Hnilička nebo Zdeněk Fránek.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Josef Pleskot: Znovuzrození prostoru
Veřejný prostor může být médiem, ve kterém se odehrávají lidské vztahy. Tvoří atmosféru, podněcuje prožitek. Může člověka navádět ke vstřícnému kontaktu s druhými.