Výstavba nové čtvrti Bubny – Zátory získává reálnější obrysy, zastupitelé potvrdili změny územního plánu
Už několik desítek let se řeší budoucnost jednoho z největších pražských brownfieldů. Plánů, jak s územím naložit bylo za tu dobu dost, žádné se však nedočkaly realizace. Nyní už to však vypadá nadějně a na 110 hektarech by měla vyrůst nová a moderní městská čtvrť, která nabídne mix administrativních budov, bytových domů i potřebnou zeleň.
Pražští zastupitelé potvrdili změny územního plánu, které budou respektovat Územní studii Holešovice – Bubny – Zátory. Ta jasně oblast popisuje jako ideální pro vznik nové čtvrti s veškerou vybaveností, která nabídne nové byty, pracovní místa i školy nebo parky.
„Je to velmi významný krok v celé řadě složitých procesů, které se odehrávají v Bubnech. V územním plánování se může často zdát, že se nic neděje. Ale právě tyto nepříliš viditelné kroky projekt posunují dál a navíc vedou k ušetření mnoha času a peněz, v tomto případě se díky naší práci zkrátila možnost odblokování tohoto klíčového území o minimálně jeden celý rok,“ vysvětluje náměstek primátora Petr Hlaváček.
Při zpracování studie probíhaly také diskuze se zástupci z řad státních organizací, samospráv i veřejnosti.
„Těší mě, že se na projektu nové holešovické čtvrti nepřestává pracovat. Schválená změna územního plánu tento velký úkol, který před sebou máme, značně ulehčí. Věřím, že i nadále se nám bude dařit urychlovat a zefektivňovat složité procesy, které celý systém zbytečně brzdí," říká Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m Prahy.
Důraz na kvalitu života
Nová čtvrť by měla propojit Letnou a Holešovice a nabídnout bydlení až pro 25 tisíc obyvatel. Hustota zalidnění by tak byla podobná jako na Vinohradech. I proto studie myslí také na vnik administrativních budov, kde by měly najít práci tisíce lidí. Návrh také počítá s vybudováním škol, školek i místem s kulturním vyžitím.
„Máme skvělou příležitost vytvořit funkční čtvrť, která reaguje na aktuální potřeby města – zejména nedostatek bydlení. Bydlení by proto mělo tvořit alespoň 60 procent, což se nám podařilo propsat do zadání studie,“ uvedl Hlaváček
V samotném středu celé čtvrti by měl vzniknou centrální park o rozloze šesti hektarů. V multifunkčním parku by měli Pražané nalézt místo pro sportovní i rekreační aktivity.
Bubny – Zátory jsou také dobře napojeny na metro, vlaky, tramvaje a do budoucna se počítá s trasami pro pěší i cyklostezkami. V okolí jsou také v plánu nové pěší lávky a mosty. Dojít by také mělo na revitalizaci železniční trati Praha – Kladno.
V současné chvíli je územní studie navrhující novou čtvrť těsně před dokončením. Dalším krokem bude veřejné projednání návrhu změny územního plánu. K tomu dojde v příštím roce. Podle odhadů by se s výstavbou mohlo začít už v roce 2024, výhledově by mělo být hotovo do roku 2040.
Doporučujeme:
O kus blíž nové podobě Flolence. Magistrátní výbor doporučil změny změny umožňující výstavbu
Rekonstrukce Holešovické tržnice pokročila. Praha má k dispozici projekty na revitalizaci objektů