25. 4. 2024
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Mezinárodní architektonickou soutěž vyhlásil Pardubický kraj, který chystá rozšíření Gočárovy galerie v bývalém areálu Automatických mlýnů. Práce se dotknou moučného sila, kde mají vzniknout kanceláře a další prostory pro potřeby galerie. Otevření rekonstruovaného areálu Automatických mlýnů navržených před více než 100 lety Josefem Gočárem vzbudilo v loňském roce zájem široké veřejnosti i odborníků.
Areál Automatických mlýnů byl dlouhá léta opuštěný. Nově, jako galerie, se otevřel veřejnosti loni na podzim po rozsáhlé rekonstrukci. Jsou zde dvě galerie, polytechnické dílny Sféra a společenské centrum Silo. Na nové podobě areálu se podílely tři architektonické ateliéry – Petra Všetečky (Gočárova galerie), Jana Šépky (Sféra a Gampa) a Martina Prokše s Markem Přikrylem (Silo). Zatímco majitel velké části areálu Lukáš Smetana plánuje zahájit stavbu objektů, které uzavřou trojúhelníkovou piazzettu, Pardubický kraj chce mít připravený projekt na druhou etapu rekonstrukce Gočárovy galerie.
Vyhlášená mezinárodní architektonická soutěž nese název: Rozšíření Gočárovy galerie v Automatických mlýnech. Týká se přestavby moučného sila z 50. let minulého století. Lhůta pro podání návrhů končí 5. srpna. Následná výstavba se bude odvíjet od finančních a dotačních možností kraje. V porotě se objeví významné osobnosti architektury jako Ladislav Lábus, Josef Pleskot a Janica Šipulová.
„Cílem nynější soutěže je získat nejlepší architektonický, prostorový, provozní a technický návrh rozšíření sídla Gočárovy galerie v budově Automatických mlýnů. Přitom není určeno, do jaké míry má být bývalé moučné silo stavebně zachováno, ani nakolik se může změnit jeho tvar,“ vysvětluje náměstek hejtmana Pardubického kraje pro investice a kulturu Roman Línek a pokračuje: „Víme, že se nebude stavět hned, bude to záležet na finančních a případně dotačních možnostech kraje v dalších letech. Ale už jsme se mnohokrát přesvědčili, že je dobré být na možné investice připraven alespoň s architektonickou studií, pokud ne s celým projektem. A teď, když vidíme velký zájem o areál mlýnů, je to velká příležitost oslovit architekty, kteří by přišli s vizí, jak sídlo Gočárovy galerie dokončit.“
Další plány má v areálu majitel společenského centra Silo, který vlastní větší část areálu. Investor Lukáš Smetana tam plánuje postavit novostavby s byty, obchody a službami. Novou zástavbou tam vznikne trojúhelníková piazzeta.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Nevyužívané industriální stavby a jejich konverze
Industriální památky dodnes připomínají nedávnou minulost a hospodářský rozvoj. Tyto budovy vyprávějí sto let staré příběhy a jsou důkazem vývoje společnosti, technologií i architektury. Zastaralost rozhodně není důvodem k jejich bouraní. Přesvědčit se můžete o jejich moderním využití a o tom, že stále mají co nabídnout.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Druhá etapa přestavby Automatických mlýnů odstartuje začátkem příštího roku
Automatické mlýny v Pardubicích jsou nově kulturním a společenským bodem východních Čech. Veřejnosti se v budově, která je v provozu více než 100 let nově otevřely dvě galerie a vzdělávací centrum. Lokalitu ale čeká další stavební rozvoj. V dalších letech zde mají vzniknou novostavby určené pro práci i bydlení. Jaký další rozvoj čeká toto místo?
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Gočárova galerie v Pardubicích zahájila zkušební provoz
Od nového roku se Východočeská galerie v Pardubicích jmenuje Gočárova. Aktuálně se také spouští zkušební provoz v prostoru Automatických mlýnů, kam se před časem instituce přestěhovala. Autorem budovy je přímo architekt Josef Gočár. Nové výstavní prostory mají pět nadzemních podlaží.