Vznikne z vojenského špitálu v Josefově sanatorium?
Město Jaroměř hledá nové využití pro objekt bývalé vojenské nemocnice v pevnosti Josefov. Uvažuje se o přestavbě na sanatorium pro vojáky, policisty a zdravotníky. Město si nemůže dovolit financovat nákladnou rekonstrukci z vlastních zdrojů. Pomocnou ruku by mohl podat stát. Objekt bývalé vojenské nemocnice s lékárnou patřily k největším zdravotnickým zařízením Rakouska-Uherska.
Areál bývalé vojenské nemocnice, nacházející se v prostorách historické pevnosti Josefov, v současné době chátrá. Představitelé města Jaroměř, které je vlastníkem památky, se proto rozhodli najít pro něj nové využití.
Uvažuje se o přestavbě části josefovské pevnosti na sanatorium pro válečné veterány, bývalé vojáky, policisty, strážníky, záchranáře či zdravotní sestry. „Domnívám se, že takové léčebné a pobytové sanatorium pro lidi vykonávající náročné profese policistů, záchranářů či vojáků v Česku chybí,“ řekl starosta Jaroměře Jiří Klepsa. Dodal, že „jakoukoliv podobnou aktivitu v bývalé pevnosti Josefov vnímá jako další pozitivní krok z hlediska řešení neutěšeného stavu josefovské městské části, ať už z pohledu řešení zanedbaného nemovitého majetku nebo skladby stávajících obyvatel.“
Projekt za stamiliony
Samo město s rozpočtem do dvou set padesáti milionů korun a s objemem možných investic dvacet až třicet milionů korun si však náročný projekt v hodnotě stovek milionů korun dovolit nemůže. Premiér v demisi Andrej Babiš bude jednat s představiteli města o možné finanční pomoci: „Slíbil jsem schůzku za účasti armády, policie, vězeňské služby a dalších. Určitě si informace o projektu vyslechneme a uvidíme, jakým způsobem a jestli by do toho stát šel, nebo nešel.“ Termín schůzky zatím není stanoven, ale starosta Jaroměře předpokládá, že by k ní mohlo dojít nejpozději v květnu. „Prvotní diskusi povedeme s cílem vyjasnit případnou úlohu státu a města především s ohledem na náklady rozsáhlé rekonstrukce a také alespoň s obecnou úvahou o budoucím, finančně nákladném provozování. Pokud bude nalezena nějaká cesta v této klíčové otázce, teprve poté, podle mého názoru, lze přistoupit k řešení následujících kroků,“ uvedl dále starosta.
Objekt z konce 18. století
Objekt vojenské nemocnice a lékárny v Josefově patřily k největším zařízením v systému vojenského zdravotnického zabezpečení Rakouska - Uherska. Komplex, který byl, stejně jako josefovská pevnost, vybudován na konci 18. století, tvoří dvoupodlažní budova o čtyřech traktech s desítkami místností, sálů a dalších prostor. Nemocnice v době své největší slávy pojmula až dvanáct stovek pacientů. V roce 1968 obsadila areál sovětská armáda, která v objektech ošetřovala také vojáky zraněné během války v Afghánistánu. Po jejich odchodu získala nemocnici česká armáda a od roku 2006 je vlastníkem objektu město Jaroměř.
ČTK, nyv