14. 7. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová, EPO1
Další industriální objekt, který již nesloužil svým účelům se stal místem pro umění. Bývalá elektrárna v Trutnově prošla rekonstrukcí. Galerii za desítky milionů korun vybudovali zdejší podnikatel Rudolf Kasper s manželkou. Ve velkém industriálním prostoru vystavují především rozměrné sochy či objekty, jaké se do jiných českých galerií nevejdou.
Víceúčelový pětipodlažní komplex z režného zdiva disponuje celkovou výstavní plochou v součtu 3400 m2. Návštěvníci zde najdou například původní generátorovnu a turbínovou halu s téměř dvacetimetrovým stropem. Elektrárna Poříčí I byla svého času největší tepelnou elektrárnou ve východních Čechách. Do regionu začala produkovat elektřinu v roce 1914.
Právě protože tento objekt má mimořádnou velikost, výšku stropů a dispozice, je využit jako galerie pro nadrozměrná díla. Kromě soch a plastik, které se do jiných českých galerií nevejdou, budou v galerii EPo1 k vidění i další výtvarná díla tuzemských i zahraničních umělců – ať už v rámci krátkodobých, či dlouhodobých expozic. Vznikl tak nevšední prostor pro umělce. Za projektem rekonstrukce stojí ateliér Tsunami z Náchoda.
Cílem rekonstrukce bylo postupovat s respektem k řemeslu předchozích stavitelů a zachovat co možná nejvíce z původního vybavení, designu a také jedinečnou atmosféru historického průmyslového objektu. Ze stavebních prvků, které byly při rekonstrukci zachovány, lze zmínit například původní schodiště, část oken, světlík, ocelové konstrukce a zejména dva jeřáby. Jeden z doby provozu parouhelné elektrárny, jenž sloužil pro instalaci a výměnu velkých generátorů a strojního vybavení, a druhý z éry podniku Dukla, který v budově vyráběl nádrže a tlakové nádoby. Oba prošly revizí, jsou plně funkční a výborně tak poslouží při přemísťování tisíce kilogramů vážících soch a dalších uměleckých děl.
Součástí areálu je výstavní sál, v patře další prostor pro obrazy, grafiky, fotografie nebo 3D objekty. Výstavní sály jsou také v podkroví a venkovní prostory fungují jako open-air expozice.
Více než sto let staré industriální prostory se tak díky zásahu proměnily v unikátní sestavu několika galerií. Podle mnohých odborníků je EPO1 výjimečný projekt v kontextu tuzemské a středoevropské galerijní scény.
Mohlo by vás zajímat
Kategorie
Ostrava dokončila záchranu památkově chráněných jatek a otevřela v nich galerii současného umění PLATO
Historie ostravských jatek sahá do konce 19. století. Město tehdy zainvestovalo do zařízení, které ve své době bylo nejlepší v Rakousko-Uhersku. Jatka fungovala v různých fázích až do roku 1965, kdy se přestěhovala do Martinova, poté nevyužívaný objekt začal chátrat. Nyní se ale podařilo budovu jatek opět přivést k životu, slouží jako galerie umění.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Gočárova galerie v Pardubicích zahájila zkušební provoz
Od nového roku se Východočeská galerie v Pardubicích jmenuje Gočárova. Aktuálně se také spouští zkušební provoz v prostoru Automatických mlýnů, kam se před časem instituce přestěhovala. Autorem budovy je přímo architekt Josef Gočár. Nové výstavní prostory mají pět nadzemních podlaží.
Mohlo by vás zajímat
Historické budovy
Bývalá elektrárna v Trutnově se stane místem umění
Další industriální objekt, který již neslouží svým účelům se stane místem pro umění. Bývalá elektrárna v Trutnově prochází rekonstrukcí. Tento objekt má mimořádnou velikost, výšku stropů a dispozice, bude proto využit jako galerie pro nadrozměrná díla. Kromě soch a plastik, které se do jiných českých galerií nevejdou, budou v galerii EPo1 k vidění i další výtvarná díla tuzemských i zahraničních umělců – ať už v rámci krátkodobých, či dlouhodobých expozic.