Za architekturou i v novém roce!
Začal nám nový rok 2023 a i letos se chystá spousta zajímavých akcí a přednášek spojených s architekturou. Připravili jsme pro vás přehled těch nejzajímavějších, na které můžete vyrazit hned v lednu!
Josef Pleskot: Města
Tuto výstavu najdete v Museu Kampa do poloviny února. Akce je jedinečná především svou obsáhlostí, neboť představuje díla významného českého architekta Josefa Pleskota v Praze, Ostravě-Vítkovicích i Litomyšli. Přehlídka představuje jak jednotlivé stavby a projekty, tak i Pleskotův přístup k architektuře.
Semlerova rezidence
Ve vybraných lednových dnech probíhají v Plzni komentované prohlídky Semlerovy rezidence. Jedná se o nejvýznamnější a nejrozsáhlejší realizaci dle konceptu Adolfa Loose v Plzni. Bytový dům rodiny Oskara a Jany Semlerových s interiérem jejich bytu patří k předním památkám moderní architektury ve střední Evropě.
Vily slavných osobností v Bubenči I.
V neděli 8. 1. 2023 můžete vyrazit na komentovanou vycházku pražskou vilovou kolonií Bubeneč. Konkrétně zájemci uvidí domy v okolí bývalé usedlosti Zátorka. Představeny budou nejen významné osobnosti první republiky, ale i příběhy méně známých rodin, které zde žily před druhou světovou válkou. Zájemci se podívají k vile bývalého československého komunistického politika Rudolfa Slánského, Benešově vile, nebo slavné vile Bianca od Jana Kotěry. Procházka připomene nejen osudy vybraných domů v období druhé světové války a jejich poválečnou historii, ale především ty, kteří zde pobývali. I další zajímavé akce má letos na programu organizace Open house Praha!
Vila Stiassni
Do konce ledna můžete také zamířit do Vily Stassni v Brně. Zde se koná výstava vítězných projektů letošního ročníku Ceny Arnošta Wiesnera. Expozice vznikla na základě letité spolupráce Fakulty stavební VUT s vedením metodického centra. Výstava je otevřena pro veřejnost v otevírací době vily Stiassni.
1956–1989: Architektura všem
Expozice se zaměřuje na architekturu a životní styl mezi lety 1956–1989. Výstava prezentuje významná díla ze Sbírky architektury Národní galerie Praha autorů a autorek, jako jsou Václav Aulický, Věra a Vladimír Machoninovi, František Cubr, Karel Prager, Alena Šrámková, tvůrčích kolektivů jako Sial Liberec a další, doplněná o fotografie, filmy z Národního filmového archivu a dobové publikace.