14. 9. 2022
/ Autor: Štěpánka Šulanová, foto: Tubes a Atelie 6
V pražském Podolí byla slavnostně zahájena stavba Dvoreckého mostu, který propojí Prahu 4 a 5. Po dokončení bude sloužit tramvajím, autobusům, cyklistům a pěším a budou po něm moci přejet záchranáři. V Praze probíhají práce ale i na dalších mostech.
Co se Dvoreckého mostu týká, v nejbližších dnech bude připraveno staveniště. Poté se na obou březích začne s odtěžováním zeminy a následně se začnou budovat pilíře na řece. Řidiči i cestující v MHD se musejí po dobu stavby připravit na mnohá omezení. Hotovo by mělo být na přelomu let 2024 a 2025.
Podobu mostu vytvořili architekti z Tubes a Atelier 6. Východní vyústění mostu bude u severního okraje areálu Žlutých lázní, západní povede poblíž tramvajové zastávky Lihovar. Délka bude 388 metrů a šířka 16 metrů. Stavba zahrnuje obě předpolí mostu včetně lávky pro cyklisty, opěrné zdi a uměleckých děl. Úpravy prostoru pod mostem zpracoval výtvarný umělec Krištof Kintera. Nacházet se zde bude kavárna, pikniková zóna i Kinterova autorská socha.
Stavebně se jedná o trámový most komorového průřezu z předpjatého. Výškové umístění konstrukce mostu splňuje podmínku jednoho metru nad hladinou povodně z roku 2002. Návrh by měl podle odborníků nenásilně zapadnout do vltavského údolí. Při hledání tvarového řešení se autoři inspirovali Františkem Menclem, který byl projektantem mostů pro hlavní město Praha v první polovině 20. století.
Často se také debatuje o názvu mostu. Označení Dvorecký most je pracovním názvem. Jednou z variant je, že by se most mohl jmenovat po zesnulé bývalé ministryni zahraničí Spojených států Madeleine Albrightové.
V Praze probíhá také stavba Štvanické lávky mezi pražskými Holešovicemi a Karlínem. Rekonstrukcí prochází Barrandovský most a renovace by se měly dočkat také Libeňský a Hlávkův most. Mluví se rovněž o vybudování takzvaného Rohanského mostu, který by spojoval Jateční ulici v Praze 7 s Urxovou ulicí v Praze 8. O stavbě mostu mezi Karlínem a Holešovicemi zatím nebylo rozhodnuto. Obnovy se dočkají také sochy na Čechově mostě, které by podle plánů měly chrlit vodu, jako tomu bylo v minulosti.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Kamerový průzkum potvrdil, že sochy na Čechově mostě budou moci chrlit vodu
Bronzové sochy na pilířích Čechova mostu v Praze budou moci chrlit vodu a oheň, jako tomu pravděpodobně bylo v dobách, kdy most přes Vltavu vznikl. Vnitřky soch totiž prošly v uplynulých dnech kamerovým průzkumem, který ukázal, že některé z nich mají uvnitř původní rozvody plynu.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Stavba Dvoreckého mostu začne v polovině září
Dvorecký most přes Vltavu propojí Prahu 4 a 5. Jeho stavby by měla odstartovat 13. září. Hotovo bude na přelomu let 2024 a 2025. Most bude sloužit tramvajím, autobusům, cyklistům a pěším a bude jednou ze zásadních staveb, která pomůže v rozvoji tramvajové sítě v Praze. Architektonickou podobu mostů mají na starosti Ateliér Tubes a ATELIER 6. Vybrány byly na základě otevřené architektonicko‐konstrukční soutěže, kterou v roce 2018 vyhlásilo hl. m. Praha. Vítězný návrh odkazuje na tradici pražských obloukových mostů bez konstrukce nad mostovkou a na existenci blízkých kubistických staveb.
Mohlo by vás zajímat
Historické budovy
Čechův most
Další zastávkou na cestě z Pařížské ulice je Čechův most, secesní stavba, která je výsledkem spolupráce architekta Jana Kouly a inženýra Jiřího Soukupa. Výstavba probíhala v letech 1906 – 1908 a na druhé straně měla původně pokračovat do tzv. Letenského průkopu. Podobně jako další pražské mosty, i on má na obou stranách po dvou kioscích na výběr mýtného. Jistou zvláštností byl dnes již nefunkční systém, díky němuž chrlily některé železné plastiky oheň. Šlo o zajímavý způsob prezentace pražských plynáren.