Začalo to starou stodolou, nyní zde stojí moderní dům, který spojuje moderní styl a lásku k přírodě
Nová kapitola staré stodoly uprostřed obce Kojetín u Nového Jičína se začala psát už v roce 2006. Tehdy pozemek koupil grafik a designér Radek Leskovjan. Na samotném okraji parcely stála pobořená kamenná stěna kdysi hospodářského statku. Na pozemku o rok později vznikl obytný ateliér, pak i betonová přístavba, která je propojena s původní stodolou. Projekt si už odnesl řadu ocenění, a to i například za zahradu, k domu totiž patří i dvě 160 let staré lípy.
Před více než deseti lety se Leskovjan rozhodl zrekonstruovat objekt bývalé stodoly. Výsledkem bylo moderní a originální bydlení s prostorem na práci. Historie samotného domu sahá až do roku 1862, z této doby zde zůstaly zachovány pískovcové zdi a pilíře. Realizace se zhostilo studio Kamil Mrva Architects. Ti zde navrhli zpevňující betonový věnec, do kterého je ukotvena lehká pultová střecha. Nosná konstrukce objektu je dřevěná, fasáda je z pohledových cetrisových desek.
„Historie domu se píše od roku 1862. Zjistili jsme to z pískovcové desky umístěné na stodole. Jednalo se o jeden z prvních domů v obci. Našel jsem na něm původní pískovcovou desku z roku 1862, kde je dobovou češtinou vytesaný nápis - Léta Páně 1862 postavil František Hrachovec, představitel významného Křetínského rodu. Stavení však v 90. letech vyhořelo, a ze stodoly zmizel krov,“ vysvětluje Radek Leskovjan.
Přízemní dům z betonu
Jak šel čas bylo nutné objekt rozšířit o další obytné prostory. Těmi se stala přízemní betonová přístavba. Ačkoli se jedná o beton, je vzhled domu svěží, čemuž vděčí díky velkým oknům. Přiznané kamenné zdi zároveň dotváří dojem, že stavení zapadá do okolní krajiny. I proto si přístavba zasloužila ocenění v soutěži Stavba roku 2020.
V blízkosti domu se navíc tyčí dvě staré lípy. I proto zde majitel domu kladl při realizaci důraz na to, aby se myslelo i na vhodnou výsadbu rostlin a okolních keřů. To se týkalo i například švestkového sadu. „Na místě jsme navíc vysadili dalších dvanáct stromů - sad jsme rozšířili o šest ovocných stromů, dva ořechy, tři javory a osiky a tři více kmenné habry. Nevytvářeli jsme tedy novou zahradu, ale spíše jsme tu stávající naladili na okolní přírodu,“ říká Leskovjan.
Dům se může pochlubit i bezúdržbovou zelenou střechou
Hospodaření s vodou, velké téma
Zachytávání dešťové vody a její následné využívání řeší čím dál více investorů. V Kojetíně je toto vyřešeno tak, že voda odtéká ze střech do vsakovacích jam. Poté slouží jako zásobárna pro vzrostlé stromy.
„Architektovi se také ve spolupráci s odborníky na zelené střechy podařilo založit bezúdržbovou zelenou střechu na přístavbě, která je odlitá z pohledového betonu ve svahu. Zelená střecha je zcela bezúdržbová a pojme většinu srážek,“ pochvaluje si majitel domu.