10. 1. 2024
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Galerie PLATO v Ostravě, která vznikla rekonstrukcí bývalých městských jatek, se může pochlubit i rozlehlou zahradou, která výstavní prostory obklopuje. Právě toho chtějí provozovatelé využít ke vzdělávání dětí i veřejnosti a chystají zde pro rok 2024 velké změny.
Již v minulém roce zde vzkvetlo spoustu nové zeleně pod názvem Zahrada Přítomnosti. Koncept zahrady pracuje s udržitelností a adaptací na změnu klimatu. Nyní by zde pod vedením řady umělců měl vzniknout i nový mobiliář, posezení, zastínění nebo zóna pro děti.
„Uspěli jsme v programu Národního plánu obnovy zaměřeném na mezinárodní odbornou spolupráci s projektem Rezidence: Pionýrské rostliny, jehož východiskem je naše nová zahrada, a můžeme tedy pozvat hosty a hostky na tvůrčí rezidence. Některé směřují k posílení komunitního charakteru zahrady, jiné k pevným intervencím v podobě mobiliáře, který se bude pohybovat na rozhraní umění a designu, další pomohou zorientovat se zájemcům třeba v teorii zabývající se biotopy a jejich biodiverzitou,“ říká tisková mluvčí Dita Eibenová.
Prvním rezidentem bude umělec a architekt Vojtěch Radakulan, na druhou rezidenci galerie PLATO pozvala argentinskou architektku, kurátorku a edukátorku Rosario Talevi žijící v Berlíně.
Plato se zaměřuje na moderní a současné umění. Od září loňského roku sídlí v rekonstruované budově bývalých městských jatek. Zahrada o rozloze 9.000 m2 byla založena v říjnu 2022 jako permakulturní, tedy ekologická a smysluplně uspořádaná pro lidi, rostliny i živočichy. Ostrava díky tomuto přístupu získala zřejmě první zahradu založenou na brownfieldu v Česku, navíc veřejnou a přímo v centru města.
Mohlo by vás zajímat
Kategorie
Ostrava dokončila záchranu památkově chráněných jatek a otevřela v nich galerii současného umění PLATO
Historie ostravských jatek sahá do konce 19. století. Město tehdy zainvestovalo do zařízení, které ve své době bylo nejlepší v Rakousko-Uhersku. Jatka fungovala v různých fázích až do roku 1965, kdy se přestěhovala do Martinova, poté nevyužívaný objekt začal chátrat. Nyní se ale podařilo budovu jatek opět přivést k životu, slouží jako galerie umění.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Před budovou zrekonstruovaných jatek v Ostravě vykvetla první brownfieldová zahrada
Více než 9 tisíc metrů čtverečních před budovou zrekonstruovaných jatek v Ostravě se letos zazelenalo. Zahrada, která nese název Zahrada Přítomnosti, do města vnesla zcela novou veřejnou městskou zeleň. Protože se nachází na místě bývalého brownfieldu, musí se vypořádat především se zátěží chemicky znečištěné půdy. Její koncept navíc pracuje s udržitelností a adaptací na změnu klimatu. Galerie PLATO je tak první výstavní institucí, kterou obklopuje veřejná zeleň.
Mohlo by vás zajímat
Historické budovy
Městská jatka v Ostravě
Cihelná stavba vznikala po etapách dle severočeského odborníka na industriální architekturu Antona Mollera. Nejdříve vznikla část v historizujícím pojetí (stav. Oscar Mratschek), kdy na počátku minulého století byla přistavěna Ignazem Felixem druhá etapa s mohutnou věží. Další partie - omítaná - vznikla na počátku dvacátých let, ta však byla během nedávné rekonstrukce odstraněna a nahrazena novostavbou. Jatky postupně chátraly a nakonec byly léta opuštěné.