Brněnská vila Tugendhat nabízí možnost prohlídek pro sluchově postižené
Brněnská vila Tugendhat ve spolupráci s organizací Tichý svět nabízí lidem se sluchovým postižením nově videoprohlídku tlumočenou do znakového jazyka.
Zahrady dvou slavných brněnských vil jsou znovu propojené a volně průchozí. Stejně tomu bylo i v minulosti před druhou světovou válkou. Primátorka Brna Markéta Vaňková, hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich a ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc v uplynulých dnech slavnostně přestřihli pásku, která symbolicky rozdělovala obě zahrady. Nyní jsou venkovní prostory veřejnosti přístupné zdarma.
Mezi oběma zahradami slavných vil se otevřela branka, která umožňuje libovolný pohyb v okolí těchto architektonických skvostů. Návštěvníci mohou přes zahrady procházet také mezi Lužánkami a vilovou čtvrtí v Černých Polích.
Na níže položenou zahradu vily Löw-Beer se turisté zdarma dostali i dříve, zahrada vily Tugendhat s výhledem na Brno ale zůstávala zpoplatněná. Nyní se sem dostanou denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Otevírací doba platí i o velikonočních svátcích, kdy je zavřeno pouze na Velikonoční pondělí.
Zahrady v minulosti bývaly propojené, obě rodiny se totiž přátelily a děti často v zimě po svahu jezdily na sáňkách.
V sousedství obou zahrad stojí také Arnoldova vila, další architektonická památka, která je momentálně v rekonstrukci. Také zahrada této vily by měla být přístupná a umožnit průchod mezi Drobného a Černopolní ulicí. Muzeum města Brna počítá s tím, že v budoucnu by zde mohlo vzniknout centrum pro pořádání přednášek a také Centrum dialogu, jež se zaměří na témata česko-německo-židovských vztahů. V plánu je i kavárna, stálá expozice o historii vily, prostory pro krátkodobé výstavy, badatelna či archiv.
Brněnská vila Tugendhat ve spolupráci s organizací Tichý svět nabízí lidem se sluchovým postižením nově videoprohlídku tlumočenou do znakového jazyka.
Vyhlášením nového ochranného pásma Muzeum města Brna po letech dodatečně plní podmínku zápisu vily na seznam UNESCO. V praxi to znamená, že okolí vily se nesmí výrazně proměnit, k přestavbám okolních domů musí dát svolení památkáři a vyjádřit se k nim může i správa vily.
Muzeum města Brna, které ikonickou vilu spravuje, na oslavu 20 let od zápisu na seznam UNECCO, připravilo zajímavé novinky i speciální prohlídky. Vila Tugendhat je nejnavštěvovanější brněnskou památkou.
Vilu manželů Grety a Fritze Tugendhatových navrhl v letech 1928-1929 architekt Ludwig Mies van der Rohe. Jde o unikátní umělecké dílo ve smyslu konstrukce, prostorového uspořádání, interiérového vybavení, technického zázemí a začlenění do přírodního rámce. Poprvé v dějinách architektury byla v privátním domě užita ocelová nosná konstrukce v podobě sloupů na půdorysu kříže. V interiérech jsou vzácné materiály - onyx z Maroka, italský travertin, dřeviny z jihovýchodní Asie. Na návrzích spolupracovali Lilly Reichová, Sergius Ruegenberg a Markéta Roderová-Müllerová. Vestavěný nábytek vyrobila brněnská firma Standard bytová společnost Jana Vaňka. Výjimečné bylo i technické zázemí - teplovzdušné vytápění a chlazení či elektrické spouštění oken.