Západočeská lázeňská města byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO
Jedenáct lázeňských měst Evropy, mezi nimiž jsou i Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, získalo titul světového dědictví UNESCO. Všech 11 lázeňských měst tak společně představuje jednu položku na Seznamu světového dědictví. Počet památek, které má Česká republika na tomto seznamu, tak vzrostl na 15.
Kromě západočeského lázeňského trojúhelníku bylo titulováno dalších osm lázeňských měst - Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen v Německu, Spa v Belgii, Vichy ve Francii, Montecatini Terme v Itálii, Baden u Vídně v Rakousku a City of Bath v Anglii.
Žádost o zápis Slavných lázeňských měst Evropy mezi památky světového dědictví UNESCO připravily společně Belgie, Francie, Itálie, Německo, Rakousko, Velká Británie a Česká republika, která projekt zaštítila a koordinovala. Nominaci doporučila k zápisu Mezinárodní rada pro památky a sídla ICOMOS, která se zabývá ochranou kulturního dědictví po celém světě.
Odborníci ocenili především výjimečnou architekturu lázeňských měst a fenomén lázeňských pobytů.
Starostové tří západočeských lázeňských měst v Karlovarském kraji předpokládají, že nyní budou daleko více spolupracovat, a to například v dopravním propojení a společných projektech.
Slavná lázeňská města Evropy, která vesměs vznikla kolem přírodních minerálních pramenů, jsou evropským fenoménem. Jejich obliba rostla od počátku 18. století do první třetiny 20. století. Tato města byla v Evropě jedinými místy, která kulturně konkurovala velkým metropolím a která se stala zdrojem intelektuální, umělecké, sociální a politické inspirace.
Psali jsme také: