Zcela unikátní promenáda za stamiliony, která nemá v Evropě obdoby, vznikne v Praze
Praha představila studii Drážní promenády a liniového parku. Tento projekt nejen že poslouží jako spojnice mezi Strašnicemi a Vršovicemi, ale také se stane útočištěm chodců, bruslařů, běžců a cyklistů. Čtyři kilometry dlouhá cesta vyroste v místech zrušeného železničního koridoru benešovské trati. Poslouží všem Pražanům k dopravě, rekreaci i sportu.
Projekt usnadní a urychlí pohyb na území městské části Praha 10 a vytvoří nové cesty územím. Promenádu obklopí liniový park, propojí ji tři nové mosty a nová místa pro trávení volného času, rekreaci a kulturu. Zároveň se místu zanechá jeho původní železniční historie. „Získáme nová bezbariérová místa pro setkávání a společenské a kulturní aktivity pro všechny bez rozdílu věku a možností pohybu. Drážní promenáda naváže na existující síť ulic a na současné stezky a cesty, ve Vršovicích například podél Botiče. Pražanům nabídne dostatek místa pro vycházku, jízdu na kole nebo bruslích mimo silniční provoz,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.
Hlavním architektem a koordinátorem projektu je Tomáš Cach. Promenáda je inspirována například newyorskou High Line nebo pařížskou Promenade plantée i některými promenádami v německých městech, nikde se ale nejedná o tak velkou městskou rozlohu.
Jeden pás o šířce čtyři metry bude rozdělený do dvou pruhů a umožní cestování cyklistům a bruslařům v obou směrech. Druhý, mnohosměrný, o šířce 3,2 metru bude pro chodce. Vše bude doplněno tartanem nebo zelení. V okolí budou i nezpevněné pěšiny pro chůzi či běh.
„Opuštění železniční trati je jedinečnou možností k vytvoření nejen vlastní drážní promenády, ale i širšího liniového parkového prostoru. Kromě zlepšení propustnosti tak získáme nová a tolik potřebná místa pro setkávání a trávení volného času v přírodě, která naší městské části chybí,“ řekla starostka městské části Praha 10 Renata Chmelová.
Drážní promenáda propojí klidné rezidenční lokality s parky, sportovišti, zastávkami veřejné dopravy a současně zanechá lokalitě charakter původního místa. „Z každého období železniční historie něco zachováme pro další generace. Po cestě budou k vidění původní části kolejiště, osvětlovacích věží, pražců a návěstidel. Podél promenády zůstane historický kamenný podchod z 19. století, nýtovaný most z roku 1918 nebo lávka u zastávky Praha-Strašnice z třicátých let 20. století i s částí historického nástupiště,“ doplnil náměstek Scheinherr.
Při budování souvislého parku mezi přírodními oblastmi a dalšími lokalitami Prahy 2, 4, 10 a 15 se bude samozřejmě myslet na ochranu stávajících stromů a zeleně.
Momentálně se projekt nachází ve fázi hotového konceptu dokumentace pro územní rozhodnutí. V příštím roce by mohl projekt územní rozhodnutí získat a v roce 2022 pak stavební povolení, vysoutěžit zhotovitele a zahájit stavbu. Hotovo by mělo být kompletně v roce 2024.