7. 12. 2022
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Pražská Letná je obecně skloňována jako ideální lokalita pro bydlení. Na Kamenické ulici najdeme zajímavě řešený byt v půdní nástavbě, který hýří barvami, a přitom se jedná o decentní bydlení. Ještě nedávno to byl nevhodně řešený prostor zařízený v duchu 90. let, který si nesl spoustu neduhů typických pro toto období. Architekti z ateliéru ARTIKUL ale bytu dali vzdušnost i pestré barvy.
Cílem architektů bylo vytvořit první bydlení pro mladý pár. Největším úskalím byla nevyhovující dispozice s několika šikmými stěnami a špatně využitelnou, ale prostornou chodbou. Majitelé chtěli tento prostor s chladnou a příliš tmavou dlažbou a špatně dostupnými zákoutími proměnit na přívětivý vstup do bytu.
Ačkoliv má byt 88 m2 a působil tísnivě, architektům se podařilo dispozici otevřít a zvýšit její funkčnost, zvětšit obytný prostor a dát bytu nové a svěží barvy. „Jedná se o kompletní rekonstrukci starého bytu, který byl zařízený v duchu 90. let. Zrušili jsme zbytečné metry chodeb a byt otevřeli do jednoho celku, členitý obytný prostor jsme propojili do jednoho celku. Líbil se nám přístup investorů, kteří při plánování nebyli konzervativní. Přáním majitelky bylo využít v interiéru námořnickou modř, což jsme zkombinovali se zlatými plechy, a vznikl tak velmi barevně dominantní prostor. Obývací prostor jsme následně doplnili o růžovou modulární pohovku dělanou na míru,“ říká architekt Pavel Lejdar.
Zajímavých prvků, které dodávají bytu šmrnc, je zde využito více. Například dlažba v koupelně svým dekorem připomíná doslova čmáranici. Zajímavé jsou taktéž interiérové dveře řešené do písmena L. „Líbí se nám, že ve finále vše ladí s doplňky, které sem zakomponovali sami majitelé,“ dodává architekt Pavel Lejdar.
Mohlo by vás zajímat
Kategorie
Architektonický ateliér ARTIKUL
Architektonický ateliér ARTIKUL se sídlem v Praze a ve Vídni vznikl roku 2013. Ateliér se staví proti stereotypu, že architekt přichází na řadu až u developerských projektů, a také proto v jeho portfoliu najdeme i atypické stavby, jako je například dům na kolech. Architektům ze studia jsou inspirací netradiční formy a udržitelná řešení. Vždy se řídí pravidlem, že co je krásné, musí být zároveň funkční.