Kancelář Petr Hájek ARCHITEKTI zpracovala podkladovou architektonickou studii již v roce 2001, letos pak byla aktualizovaná. Práce zahrnují změnu dispozice budovy, modernizaci rozvodů, scénickou techniku, akustické řešení, řešení interiéru i mobilní elevací v hlavním sále.
Počítá se s větší multifunkčností velkého sálu, novým sálem pro klubové akce, zelenými střechami i zajímavou fasádou.
Mnoho lidí v Šumperku má budovu Domu kultury spojenou s dobou socialismu. V minulosti byly prezentovány i názory ohledně demolice. „Po zbourání nebo zásadní přestavbě by bylo ztraceno mnoho kvalitního umění a uměleckořemeslných detailů. Za dobu svého vzniku budova nemůže. Vidět v tom nedostatek je stejné jako hodnotit člověka podle doby, do které se narodil. V umění není pokrok a existuje mimo čas. Nedává smysl se ptát, zda je svatovítská katedrála na Pražském hradě lepší nebo horší než Sagrada Família v Barceloně nebo kaple v Ronchamp od Le Corbusiera. V domě kultury jsou hodnoty, které je důležité zachovat dalším generacím. A to jsme v našem návrhu zohlednili,“ říká architekt Petr Hájek.
V návrhu byl brán respekt k minulosti a zároveň byl projekt doplněn současnou vrstvou architektury. Nejvýraznější zásah se dotkne exteriéru, budova bude podle architekta zahalena do nového průsvitného pláště. Ten umocní jeho výtvarné vyznění stavby jako solitéru zasazeného do krásného parku. Zelené střechy pak mají zabránit přehřívání samotného domu i jeho okolí.
„Myslím si, že žádná nepřekonatelná úskalí po technické stránce mít rekonstrukce nebude. Konzultace v pracovní skupině připravující rekonstrukci byly vedeny věcně, s jasnými požadavky směrem k nám a s důrazem na finanční odpovědnost k celému záměru," dodává architekt Petr Hájek.
Dům kultury Šumperk byl otevřen v květnu 1980. Od té doby se zde odehrály, tisíce koncertů, plesů a dalších pořadů. Jednou z nejvýznamnějších tradičních akcí je mezinárodní festival Blues Alive, který v letošním roce napíše již svůj 27. díl. Do dnešní doby objekt neprošel žádnou zásadnější rekonstrukcí.
„V domě kultury jsem byl již dříve, v době před mnoha lety, kdy jsem netušil, že budeme navrhovat jeho rekonstrukci. Přesto mě, stejně jako tenkrát, překvapila velkorysost hlavního sálu, kvalita dochovaných interiérů a sklářského řemesla," uzavírá architekt Petr Hájek.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
V Karlových Varech se otevírá nový koncertní sál
V multifunkčním sále uvnitř Císařských lázní v Karlových Varech se zítra bude konat první koncert. Návrh unikátní vestavby vytvořilo studio Petr Hájek Architekti. Nový sál bude pro své koncerty využívat i Karlovarský symfonický orchestr. Sloužit však bude také filmovým produkcím, divadelním představením, plesům a dalším kulturním událostem. Slavnostní otevření Císařských lázní pro veřejnost proběhne v neděli 18. června 2023.
Mohlo by vás zajímat
Architekti
Petr Hájek
Od roku 2004 působí Petr Hájek jako pedagog na Fakultě architektury ČVUT v Praze, kde byl v roce 2017 jmenován profesorem. Od roku 2012 vede i autorský ateliér architektury na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Je zakladatelem a předsedou představenstva nadačního fondu na podporu umění a talentu Art-Now a zakladatelem sdružení LEA – Laboratoř Experimentální Architektury.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Novou podobu pražské usedlosti Cibulka navrhne studio Petr Hájek Architekti
Na usedlosti Cibulka Nadace rodiny Vlčkových plánuje vybudovat dětský hospic a středisko péče o umírající dětské pacienty. V architektonické soutěži na rekonstrukci historické budovy uspělo architektonické studio Petr Hájek Architekti. Dlouho chátrající usedlost koupila nadace generálního ředitele antivirové firmy Avast Ondřeje Vlčka a jeho manželky Kataríny začátkem loňského roku. Hospic plánuje otevřít v říjnu 2026.