Zeleno-růžový dům v údolí Calanca ve Švýcarsku
Architekt Davide Macculo se řadí mezi radikální architekty. Takový je i jeho zeleno-růžový dům ve švýcarském údolí Calanca, který vznikl ve spolupráci s francouzským vizuálním umělcem Danielem Burenem.
Dům se nachází ve výšce jedenáct set metrů nad mořem na okraji malé obce Rossa nedaleko historického kostela. Jsou tu staré hrázděné domy, vedle nichž růžovo-zelený objekt ve tvaru křížové věže působí na první pohled možná příliš futuristicky a přesvědčit místní, že zapadá do kontextu okolní přírody, nebylo jednoduché.
Přes odpor místních
„Z tohoto kraje pocházejí moji předci," vysvětluje architekt Macullo důvod, proč se rozhodl umístit svůj atypický víkendový dům do malé horské vsi a proč si ho přes odpor místních prosadil.
Stavbu navrhl ve spolupráci s Danielem Burenem, prominentním francouzským konceptuálním umělcem . Ten je také autorem růžových a zelených pruhů na fasádě domu.
Barvy odkazují k přírodě
„Zatímco zelená má evokovat travnatý povrch země, purpurově růžová zase červánkově zbarvenou letní oblohu nebo brambořík, který tu všude kolem roste. Uhlopříčka rozdělující barvy od sebe kopíruje úhel okolních hor,“ přibližuje architekt.
Půdorys domu ve tvaru kříže se zaoblenými rohy evokuje věž. Spodní část je zpevněná železobetonem, horní část je pak ze dřeva. Neformálně působí i interiér z přírodního dřeva v tradičním alpském stylu.
Okna jsou obrazy
Okna jsou umístěna do různých výšek záměrně. Každé nabízí jiný pohled. „Na stěnách nemáme obrazy, protože okna jsou obrazy,“ dodává architekt.
Na každém ze dvou podlaží má dům vlastní mezipatro a tvoří samostatný apartmán. Jeden nahoře pro Davida Maculla, druhý v přízemí pro jeho kamarádku Oxanu a její tři dcery. Společným i společenským prostorem je kuchyň s velkým jídelním stolem.
Dům je také navržený tak, aby byl nízkoenergetický a ekologický.
red