Zikmundova vila se otevře veřejnosti
Zlínská Zikmundova vila, ve které žil řadu let cestovatel Miroslav Zikmund, se otevře veřejnosti. První prohlídky se uskuteční letos v září. Objekt je kulturní památkou, majitelem je Nadační fond Zikmundova vila. Známý cestovatel zemřel loni 1. prosince ve věku 102 let.
"Miroslav Zikmund považoval za svůj životní úkol otevírat svět lidem. A naším úkolem je teď oplátkou otevřít jeho dům světu. Díky podpoře Fondů EHP můžeme tento krok realizovat už letos, a navíc ve spolupráci s renomovanými partnery," uvedl majitel a zlínský podnikatel Čestmír Vančura.
Nadační fond získal z Fondů EHP, na nichž se podílejí Norsko, Lichtenštejnsko a Island, 3,5 milionu korun. Partnerem je norské Muzeum Kon-Tiki a zlínské Technologické inovační centrum. "Lidé se budou moci seznámit s domovem Miroslava Zikmunda, ale i s osobností Thora Heyerdahla, o jehož odkaz se stará náš partner, Muzeum Kon-Tiki. Věřím, že z této společnosti by měl Mirek radost," uvedl Vančura.
V Zikmundově vile, která přitahuje fanoušky cestování i architekty, se budou konat komentované prohlídky i nejrůznější besedy. "V rámci pilotního provozu počítáme s jedním prohlídkovým dnem v měsíci, kdy se ve vile vystřídají až čtyři skupiny vždy o šesti návštěvnících. Vstup bude, stejně jako například ve vile Tugendhat, možný po rezervaci předem," uvedla ředitelka Nadačního fondu Zikmundova vila Magdaléna Hladká. Zájem o prohlídky se očekává velký, již nyní se o vilu zajímá spousta lidí. Podle Vančury však i s ohledem na Zikmundovo přání není cílem z vily udělat centrum hromadných návštěv. "Chceme zachovat intimitu prostředí," uvedl Vančura.
Počítá se i s tím, že díky Technologickému inovačnímu centru se budou moci do vily podívat i lidé se sníženou pohyblivostí, a to prostřednictvím virtuální reality.
Dům by měl zůstat v podobě, v jaké jej cestovatel obýval. Návštěvníci by měli mít dojem, že jsou na návštěvě, a ne v muzeu.
Původně funkcionalistický dům postavila v letech 1933 až 1935 na zlínských Nivách firma Baťa pro zlínského okresního hejtmana a vládního radu Josefa Januštíka. Zikmund dům koupil v roce 1953. Vzhled vily se za 70 let téměř nezměnil, v interiéru jsou tisíce knih a stovky předmětů získaných z cest po světě. Objekt také dlouhá léta sloužil jako útočiště umělců, spisovatelů a členů disentu.
Psali jsme také: