Známé i méně známé perly české architektury představuje výstava Galerie NTK a Národního památkového ústavu
Z pohodlí domova si teď můžete prohlédnout velmi zajímavou 3D výstavu To nejlepší z české architektury 60. a 70. let. Výstava vznikla jako společný projekt Galerie NTK a Národního památkového ústavu (NPÚ), který se výstavě věnoval v rámci dlouholetého projektu zaměřeného na hodnoty moderní architektury 60. a 70. let 20. století jako součást národní a kulturní identity České republiky.
Prohlédnout si můžete horský hotel a televizní vysílač na Ještědu, Labskou boudu, karlovarský hotel Thermal, obchodní dům Kotva, nádražní budovu Ostrava-Vítkovice a další. Návštěvníkům výstava přibližuje krásu a výjimečnost jak všeobecně známých, tak rovněž těch opomíjených, či zapomenutých tvůrčích počinů té doby. Stavby vzniklé ve zmiňovaném období představují významnou etapu v dějinách české architektury, kdy po období poválečné stabilizace a přejímání sovětských vzorů v podobě historizujících forem 50. let dochází k dočasnému politickému uvolnění a významnému rozmachu architektonické tvorby, která hledá svou novou podobu a reflektuje mezinárodní trendy.
Výstava zahrnuje jména významných architektů, jako Karla Pragera, manželů Machoninových, Karla Hubáčka, Karla Filsaka, nebo Josefa Dandy.
Cílem projektu je ukázat širší veřejnosti, že architektura, která je často označovaná jako ideologická, má mnohdy vysoké hodnoty a svou nadčasovostí je tady i pro příští generace.
Výstavu v Galerii NTK kromě velkoformátových fotografií doplňují i textové dokumenty či modely vybraných staveb ze sbírek Národní galerie, mezi nimiž dominuje liberecký hotel a vysílač na Ještědu. K výstavě vychází výpravná dvousvazková publikace, která je v prodeji ve vybraných knihkupectvích, v e-shopu Národního památkového ústavu a je zároveň k dispozici čtenářům ve fondu NTK.