17. 5. 2024
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Již v pondělí 24. června se veřejnosti otevře nově zrekonstruovaný obchodní prostor Máj v centru Prahy. Lidé se mohou kromě prodejen těšit i na galerii, zábavní či vzdělávací prostor nebo na kavárnu s vyhlídkou.
V nově otevřeném obchodním centru nebude chybět supermarket, lékárna, drogerie či vinárna. Ve třetím a čtvrtém podlaží bude multifunkční zábavní prostor, páté podlaží pak bude sloužit rodičům s malými dětmi a šesté patro bude určené pro školy a školky, kde se budou moci žáci dozvědět zajímavosti z historie Prahy.
Nyní se na obchodním centru dokončují poslední práce. Přestavba byla celou dobu konzultována s původními autory, architekty Martinem Rajnišem a Johnem Eislerem. Projekt podle dřívějších informací zohlednil i podněty dalších odborníků na památkovou péči a urbanismus.
Fasádu domu bude zdobit umělecké dílo sochaře Davida Černého - dvě několikametrové pohyblivé plastiky motýlů, jejichž trupy budou tvořit napodobeniny stíhaček spitfire. Dílo by se tak mělo stát poctou československým letcům bojujícím v druhé světové válce.
Obchodní dům Máj je ukázkou moderní architektury 2. poloviny 20. století. Vystavěn byl mezi lety 1970-74 a navázal na stavby meziválečného funkcionalismu s prvky moderní architektury. Objekt vznikl na rohové parcele, kde do roku 1939 stál novogotický Šporkův palác a po jeho demolici byl dřevěný provizorní pavilon. Novostavba byla vystavěna podle projektu architektů libereckého SIALu. Interiéry předznamenávají pojetí stylu high-tech. V roce 2006 ministerstvo kultury prohlásilo dům kulturní památkou.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Ikonický obchodní dům Kotva se uzavřel před rekonstrukcí
Z důvodu plánované rekonstrukce ukončil v uplynulých dnech svůj provoz obchodní dům Kotva v centru Prahy. Investor zároveň v současné době připravuje návrh budoucí podoby okolí domu, do kterého chce promítnout názory široké i odborné veřejnosti.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Mají poválečné budovy místo v naší historii? Nová výstava se zaměřuje na proměny pražských staveb z období 1945–1989
Galerie Jaroslava Fragnera představuje novou výstavu s názvem Poválečná architektura jako památka. Zaměřuje se na proměny pražských staveb z období 1945–1989. Expozice se také snaží najít odpovědi na otázky, jak chráníme poválečné stavby v hlavním městě a jak je přizpůsobit současnosti tak, aby neztrácely své výtvarné kvality. Výstava potrvá až do 26. listopadu.