Profil: Aulík Fišer Architekti
Architektonický ateliér Aulík Fišer architekti (AFA) bude už asi navždy spojen především s budovami pražského BB Centra, přestože jeho realizace najdeme roztroušené od Šumavy po Brno. Jan Aulík, jeden ze zakladatelů ateliéru, stál koneckonců už za urbanistickým rozvojem lokality, která v první polovině 90. let vypadala velmi neutěšeně, a dnes je považována za jedno z nejvýznamnějších obchodně-administrativních center hlavního města i republiky. V roce 1995 svedla náhoda dohromady Jana Aulíka se studentem posledního ročníku pražské architektury Jakubem Fišerem, od roku 2007 pak oba působí pod jednou značkou.
číst více-
TV Architect představuje
Jan Aulík a Jakub Fišer z ateliéru Aulík Fišer architekti
Osobnosti současné architekturyJan Aulík a Jakub Fišer (Aulík Fišer architekti)
TV Architect představujeAulík Fišer architekti
-
Když zkraje 90. let vyhlásila městská část Praha 4 soutěž na urbanistickou studii využití parcely nacházející se v blízkosti Severojižní magistrály, přihlásil se do ní i ateliér Jana Aulíka a soutěž vyhrál. Sám sice říká, že v tom byl kus naivity, pravdou ale zůstává, že podle jeho plánu se dodnes staví a stavět bude, protože doposud nebyly realizovány všechny etapy tak, jak si je majitel pozemků, společnost Passerinvest Group, naplánovala.
„Krotitelé hluku“
Problematická poloha parcely vedle frekventované magistrály kladla na architekty nároky zejména v oblasti práce s odraženým hlukem. Nešlo ani tak o to zajistit vhodné pracovní prostředí pro lidi pracující v budovách BB Centra, jako spíš vyřešit, jak zabránit tomu, aby nové administrativní budovy neodrážely hluk do spořilovského sídliště. Výsledkem jejich snažení jsou mnohdy futuristické fasády jednotlivých staveb.
Asi nejlépe je to vidět na příkladu budovy E, v níž dnes sídlí ČEZ, a která svým vzhledem nápadně připomíná nadzvukovou stíhačku Stealth. Lomenou fasádou se projektanti snažili splnit náročné hygienické podmínky nutné ke kolaudaci stavby a budova E dnes odráží nepříjemný hluk pod a nad magistrálu tak, že se vyhýbá obytným budovám. Kreativita v práci s odrazem hluku, kterou řešili i v případě budov Alfa a Gamma, vedla k tomu, že se pro ateliér Aulík Fišer architekti vžilo označení „krotitelé hluku“.
Spolupráce s Passerinvest Group
Studio na svých stránkách uvádí, že se zabývají urbanismem a projektováním administrativních a rezidenčních budov, v jejich portfoliu však najdeme i rodinné domy, kapličku nebo zahradní altány. Podstatnou část jejich realizací však najdeme právě na BB Centru (pojmenovaném podle počátečních písmen místních názvů Brumlovka a Baarova). V rámci BB Centra jsou architekti AFA kromě administrativních budov Alfa, Beta, Gamma, Delta, E, C a B a autory komunitního centra nebo Sportovního centra Brumlovka.
Dlouhotrvající spolupráce s developerskou společností Passerinvest Group se ke konci rozhodně nechýlí, právě v letošním roce vzniká ve spolupráci těchto dvou subjektů zatím poslední realizace – park před sportovním centrem. Označení dvorní architekti se však Jan Aulík brání s tím, že jejich atelier není jediný, jehož stavby jsou v tomto areálu k vidění, a zároveň dodává, že je to tak správně, protože je tím alespoň zaručena pestrost.
-
Jan Aulík
Vystudoval střední průmyslovou školu v Praze a Fakultu architektury na ČVUT Praha, po skončení vysoké školy pracoval sedm let v Projektovém ústavu hlavního města Prahy, v roce 1990 pak nastoupil do architektonické kanceláře Ing. arch. Věry Machoninové, mezi jejíž předchozí realizace patří například karlovarský hotel Thermal, tam ovšem působil pouze rok a v roce 1991 založil vlastní atelier Studio A, který fungoval až do roku 2006. V roce 2007 spoluzakládal s Janem Fišerem atelier Aulík Fišer Architekti. Působil jako vysokoškolský pedagog na FA ČVUT Praha, kde šest let vedl atelier ústav 15127, byl členem dozorčí rady Nadace české architektury a i nadále podporuje různé oborové aktivity.
-
Jakub Fišer
Studoval na Fakultě architektury ČVUT v Praze, kde v posledním ročníku, v roce 1995, začal pracovat pro atelier STUDIO A Jana Aulíka, s nímž pak po dvanácti letech spolupráce založil architektonický atelier Aulík Fišer architekti. V roce 2009 se stal členem dozorčí rady Nadace české architektury, dva roky (2010 – 2011 ) byl jejím předsedou a poté až do roku 2017 členem správní rady. V roce 2011 se podílel na vzniku iniciativy Za Novou Prahu a stal se jedním z jejích mluvčích, mezi roky 2013 a 2014 působil v odborné komisi pro změny územního plánu rady hl. m. Prahy a v Metropolitní ozvučné desce. Je členem akademie architektury OA a ČKA (od 2008) a výtvarného odboru Umělecké besedy (2018).
Příležitostně se věnuje í pedagogické práci – v letech 2013 a 2015 působil jako lektor Letní školy architektury v Plasích a Litomyšli, dva semestry (2013 – 2014) byl hostujícím vedoucím atelieru A1 na UMPRUM, kde zastupoval prof. J. Smetanu. Atelier – a tudíž i práce JF, je spojena hlavně s realizací administrativního centra v Praze 4 – Michli, neomezuje se však žádnou specializací na konkrétní typologie: jeho práce vše zahrnuje od urbanismu přes větší soubory a bytové domy i drobné stavby pro individuální bydlení, interiéry, altány a instalace.