Profil: Huť architektury Martin Rajniš
Ateliér Huť architektury byl založen roku 2012 architekty Martinem Rajnišem a Davidem Kubíkem. Stopy jejich tvorby lze nalézt nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Pracovníci ateliéru často pracují s materiály jako jsou dřevo, kámen a sklo. Za dobu svého dosavadního působení získalo studio mnoho ocenění za své stavby. Architekt Martin Rajniš se věnuje experimentální architektuře a vztahu architektury k přírodě a lidské společnosti.
číst více-
TV Architect představuje
Huť architektury Martin Rajniš
-
Huť architektury je ateliér tvořený skupinou lidí, jež intenzivně hledají nové cesty napříč urbanismem, stavbami i designem. Pojícím prvkem je osoba Martina Rajniše, který Huť architektury společně s Davidem Kubíkem v roce 2012 založil. Jak sami říkají: „Jsme schopni zpracovat veškeré projektové fáze, v některých případech zajišťujeme i realizaci na klíč. Hodně pracujeme, často cestujeme, někdy učíme nebo organizujeme workshopy. Často pracujeme se dřevem, kamenem, sklem. Naše stavby se prolínají s přírodou, hledají v ní pravidla pro vznik prostředí přirozeného pro lidi.“
Významné projekty
- 1975 – Obchodní dům Máj na Národní třídě v Praze (spolu s J. Eislerem a M. Masákem)
- 1986 – Pavilón „Dějiny dopravy“ na Světové výstavě EXPO ve Vancouveru
- 1996 – Továrna Sipral, Praha (D.A. Studio)
- 2001 – Vejminek/ dům pro Pavla Štechu, Černošice [5]
- 2001 – Kulturní a obchodní centrum Nový Smíchov, (D.A. Studio), Praha
- 2004 – Stodola v Maxově
- 2006 – Věž Scholzberg (aneb vertikální sklad dřeva s kontrolním schodištěm ve tvaru věže), Horní Maxov, Liberec (e-MRAK)
- 2006 – Stodola v Krňanech (e-MRAK)
- 2007 – Hráň u Slavonic (e-MRAK)
- 2007 – Nová Česká poštovna „Anežka“ na Sněžce (H.R.A. Hoffman Rajniš Architekti)
- 2009 – Rozhledna Bára, Chrudim (e-MRAK)
- 2009 – Ateliér nad řekou, Kamenný Újezdec (e-MRAK)
- 2010 – Povodňový transbordér, Andělská hora (e-MRAK)
- 2010 – Správa lesů města Písku (e-MRAK)
- 2011 – Dům v oboře, Železná (e-MRAK)
- 2012 – Après-ski Kraličák, Staré Město (Huť architektury Martin Rajniš)
- 2013 – Maják a muzeum Járy Cimrmana, Tanvald (Huť architektury Martin Rajniš)
- 2015 – Rozhledna Máminka, Hudlice (Huť architektury Martin Rajniš)
- 2016 – Vzducholoď Guliver, Centrum současného umění DOX (s Leošem Válkou)
- 2017 – Rozhledna Ester, Jeruzalém, Izrael[6]
- 2018 – Rozhledna Doubravka XIV., Praha (Huť architektury Martin Rajniš)
-
Martin Rajniš
Prof. Ing. arch. Martin Rajniš je český architekt a urbanista, spoluzakladatel České komory architektů, několika architektonických kanceláří a zakladatel atélieru Huť architektury Martin Rajniš. Rajniš je známý především jako autor nové Poštovny na Sněžce. Věnuje se experimentální architektuře a vztahu architektury k přírodě a lidské společnosti.
Po ukončení gymnázia v Praze – Braníku vystudoval v letech 1962–69 Fakultu architektury ČVUT v Praze a pokračoval postgraduálním studiem na AVU u profesora Cubra. Po škole nastoupil do liberecké „školky architektury“ architekta Miroslava Masáka a Karla Hubáčka při ateliéru SIAL. Tam setrval až do roku 1979.
Od roku 1981 do roku 1985 spolupracoval jako samostatný architekt s architektonickým studiem Shape – jejich nejznámější prací byl Pavilon dopravy na Světové výstavě 1986 ve Vancouveru.
Roku 1986 založil D.A. Studio. V devadesátých letech tato kancelář realizovala řadu větších i menších projektů v České republice i v zahraničí. Nejvýrazněji se projekty kanceláře vepsaly do tváře hlavního města tvorbou nové části Smíchova a to od křižovatky Anděl až k zastávce Na Knížecí. V letech 1992–1995 byl Martin Rajniš členem soudu České komory architektů. V roce 1996 přenechal kancelář D.A. Studio svým společníkům (transformovala se v dnešní kancelář D3A) a pustil se do cestování. Zpět k architektuře se vrátil po roce 2001.
Nejprve založil v roce 2003 s Patrikem Hoffmanem kancelář H.R.A. V roce 2005 pak s Davidem Kubíkem založil novou kancelář e-MRAK. Od roku 2012 vede ateliér Huť architektury Martin Rajniš. Spoluzakládal společnost Teratekton a České větroplavební společnosti MRAK.
V roce 2014 byl zvolen předsedou Gremiální rady Institututu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Žije a pracuje v Praze a na Maxově v Jizerských horách.
Akademická činnost
V letech 1990–1997 zastával post profesora architektury na Vysoké škole umělecko průmyslové v Praze. V letech 2001–2002, 2006–2007 vedl atelier architektury na Technické univerzitě v Liberci.
Martin Rajniš pořádá odborné přednášky a semináře. Spolu se svými spolupracovníky a studenty architektury z celé republiky vytváří formou workshopů experimentální konstrukce, např. z rostlého dřeva (Dóm chaosu), které jsou šetrné k přírodě.
Tvorba
Počátky jeho tvorby charakterizují stavby velkých měřítek (obchodní dům Máj, nákupní centrum Nový Smíchov, výstavní pavilony a jiné). Postupem času se začal věnovat navrhování menších objektů, u nichž je hlavním stavebním materiálem dřevo. Typické pro jeho tvorbu jsou stavby ze skládaného dřeva, například takto staví obytné stodoly, věže, rozhledny, pyramidy.
Za výjimečný přínos světové architektuře v oblasti udržitelného vývoje obdržel v roce 2014 cenu Global Award for Sustainable Architecture francouzské nadace Locus. Sám k tomu řekl: „To, co my děláme, se jmenuje „Přirozená architektura“. Tedy architektura, která používá věci, jež se za ty miliardy let evoluce v přírodě vyvinuly tak, že jsou geniální a úžasné. A samozřejmě, že když se blížíme k přírodě a zároveň se snažíme být ekonomičtí a zároveň přemýšlíme i o tom, aby intervence každé stavby do přírody a prostředí byla na svém počátku i konci minimální, tak tím pádem jaksi „mimochodem“ děláme to, čemu se dnes vznosně říká udržitelný rozvoj a udržitelná architektura.“
-
Atelér Huť Architektury získal za svou činnost mnoho ocenění. Jsou to:
- 2018 Nadace dřevo pro život – Dřevěná konstrukce roku 2018 – realizace – věž Ester
- 2018 Nadace dřevo pro život – Dřevěné interiéry roku 2018 – realizace – Gulliver
- 2017 XXIV.GRAND PRIX ARCHITEKTŮ / DESIGN – Gulliver
- 2017 Stavba roku středočeského kraje – Panorama Golf Resort
- 2017 Stavba roku / pocta České komory architektů – Gulliver
- 2016 veřejný interiér roku 2016 – Gulliver
- 2014 Nominace na cenu Miese van der Rohe – Maják a muzeum Járy Cimrmana
- 2014 Cena Ernst A. Plischke (Vídeň)/ Ernst A. Plischke preis (Wien)
- 2014 Mezinárodní cena za trvale udržitelnou architekturu (Paříž)/ Global Award for Sustainable Architecture (Paris)
- 2013 Nadace dřevo pro život – Dřevostavba roku 2012 – Dům v oboře
- 2008 Nominace na cenu Miese van der Rohe – Hráň u Slavonic
- 2006 Cena Archiwebu
- 2004 Nominace na cenu Miese van der Rohe – Továrna Koloděje
- 1997 Nominace na cenu Miese van der Rohe – Administrativní budova Na Pankráci, Praha