Profil: ov architekti
Štěpán Valouch a Jiří Opočenský se poznali na ČVUT a spolupráci navázali mimo školu. Pražskou architektonickou kancelář ov-a založili v roce 2007, tedy těsně před krizí, která přišla o rok později. Podle Opočenského proto mohli konkurovat starším kolegům, kteří již architektonické kanceláře měli zavedené. V roce 2010 pak byla založena společnost ov architekti s.r.o., kde momentálně pracuje 9 architektů.
číst více-
TV Architect představuje
Architektonická kancelář ov-a
-
Unikátní urbanismus
Mezi zrealizované projekty architektonické kanceláře ov-a patří horské bydlení Svatý Vavřinec. „Je to jeden z větších projektů, kterému jsme se nepřetržitě věnovali někdy od roku 2012 až do roku 2018. Jedná se o alpský model, který se začal objevovat na českých horách. Myšlenka klienta od začátku spočívala v tom, že chce nastavit vyšší standart domu i interiéru a dát mu horskou kvalitu. V domě je wellness, supermarket, obchodní jednotky, vinárna a další menší provozy,“ přibližuje Opočenský.
Dalším projektem je nové sídlo sklenářské společnosti Lasvit v Novém Boru. „V roce 2014 se nám povedlo vyhrát vyzvanou soutěž. Nový Bor je zajímavý tím, že tam v roce 1790 vznikl unikátní urbanismus. Dalo by se říct, že se jednalo o barokní zahradní město. Přišli jsme s konceptem, že Lasvit má dokoupit další domy v bloku. Prázdné parcely jsme zastavěli novými domy,“ přibližuje Valouch. Lasvit tak v centru Nového Boru za spolupráce ov-a zrekonstruoval dvě původní barokní roubenky a k tomu nechal postavit „skleněný“ dům připomínající střešní tašky. Nezvyklá budova má v noci zářit a symbolizovat obnovu sklářství v regionu. Podobnou historickou stopu mají i projekty Bedřicha Engla na VŠCHT, kde ov-a pracuje na dvou krystalických skleněných lávkách, které spojují budovu A s budovou B.
Revitalizace náměstí
Momentálně ov-a pracuje na rekonstrukci kulturního a administrativního centra v Neratovicích. Cílem návrhu je změnit tvář socialistického centra na současnou otevřenou radnici a kulturní prostor splňující dnešní požadavky, propojit dům v parteru s okolím a zároveň propojit jednotlivé kulturní provozy uvnitř domu. Architekti se zároveň snaží přiblížit dům náměstí a změnit parter před domem, podpořit kvality původní architektury a v maximální možné míře zachovat původní výtvarně ucelené interiéry.
Dalším rozpracovaným projektem je úprava Tachovského náměstí na Žižkově, kde je potřeba upravit vstup do tunelu a vrátit náměstí důstojnost a přehlednost. V Liberci se zase ov-a snaží o revitalizaci Tržního náměstí, kde vznikne velká travnatá plocha s malými ostrůvky stromů. Lavičky nahradí tři betonové stupně, které vytvoří dojem arény a park bude propojen s protilehlým městským bazénem. Současná autobusová zastávka se přesune o pár metrů dál a auta se odkloní na Novou Pastýřskou, která se nezačne budovat dřív než v roce 2022. Z toho důvodu zatím není jasné, kdy se náměstí přemění.
Ocenění
Za dobu fungování ov-a získala několik ocenění včetně prvního místa ve vyzvané soutěži Rekonstrukce kulturního a administrativního centra v Neratovicích v roce 2018. ov-a získala čestné uznání Grand Prix Architektů 2017 za Rodinný dům u Železného Brodu králové a CEMEX Building Award 2016, kde obdržela zvláštní cenu v kategorii Social Value a 3. místo v kategorii Collective Space za Spolkový dům Slavonice. V roce 2019 ov-a postoupila do 2. kola vyzvané soutěže Nového centra Žižkova a do 2. kola vyzvané soutěže Administrativní budovy pro 1000 zaměstnanců ČSOB Pardubice.
-
Architekt Jiří Opočenský vystudoval Fakultu architektury ČVUT v 2004. Dva roky před absolvováním vysoké školy byl jeden semestr studentem na TU Eidhoven. V roce 2005 absolvoval semestr na AVU Praha. Architektonickou kariéru započal v roce 2002 v atelieru KAVA, kde zůstal až do roku 2006. Posléze rok spolupracoval s DNA architekti, pak společně s architektem Štěpánem Valouchem založil architektonickou kancelář ov-a. Od roku 2008 je autorizovaný u České komory architektů.
Spolupracuje s FA ČVUT, v roce 2019 byl členem doktorské komise a v roce 2012-2013 vedoucím atelieru ZAN FA ČVUT. Pravidelně se účastní v porotách, naposledy při rekonstukci sportovního areálu Policie SR Bratislava. V roce 2017 společně se Štěpánem Valouchem vydal publikaci ov-a 2007-2017.
-
Architekt Štěpán Valouch vystudoval Fakultu architektury ČVUT v roce 2003. Po další tři roky byl vedoucím architektem v d u m architekti s.r.o. V roce 2007 založil společně s architektem Jiřím Opočenským architektonickou kancelář ov-a. Od stejného roku je autorizovaný u České komory architektů a v roce 2010 založil ov architekti s.r.o.
Má zkušenosti s pedagogickou činností, v roce 2012 vyučoval v ateliéru ZAN na FA ČVUT. V rámci ateliéru se věnuje realizacím rodinných domů, interiérů zdravotnických zařízení, kancelářských budov, spolkových a bytových domů.