Profil: Fránek Architects
Zdeněk Fránek (*1961) je brněnský architekt a vysokoškolský pedagog. Studoval na Fakultě architektury VUT v Brně a v roce 1989 založil vlastní architektonické studio Fránek Architects. V současné době se věnuje projekční, publikační a pedagogické činnosti doma i v zahraničí.
číst více-
TV Architect představuje
Zdeněk Fránek, Fránek Architects
Osobnosti současné architekturyZdeněk Fránek
-
Osobnosti současné architektury
Architektem roku 2020 se stal Zdeněk Fránek
-
Přestože je dnes Zdeněk Fránek uznávaným architektem, prvních deset let se mu pracovně nedařilo. Největší zlom přišel až po otevření ateliéru, který společně s kolegy budoval deset let – od roku 1994 do roku 2004. „V tomto období se stavěly nejlepší stavby. V roce 2004 byly dodělány a publikovány,“ vzpomíná Fránek na období, kdy se o něm a jeho ateliéru začala více dozvídat laická i odborná veřejnost.
Ateliér Fránek Architects nepůsobí jen v Česku, ale i v zahraničí. K zahraničním projektům architekt přistupuje stejně jako k tuzemským. „Musíte si najít partnera a musíte tam jezdit. To je všechno, co je jiné, než tady,“ komentuje Fránek a dodává, že je mnohdy rychlejší jet do Pekingu, než na druhou stranu republiky. K zahraničním realizacím se dostal skrze Čechy, kteří jej vyzvali, aby se do projektů zapojil. Poptávka po Stezce do oblak Świeradów-Zdrój na jihu Polska, kterou ateliér momentálně chystá do výstavby a čtyři roky ji projektuje, vznikla na základě již postavené Stezky do oblak na Dolní Moravě v Česku, která byla publikována v zahraničním tisku.
Než se však Fránek do projektování pustí, musí nejprve vidět místo, kde budoucí realizace bude stát. „Zmapuji si to, projdu a musím být přesvědčený o tom, že stavba dobře dopadne a nedělám zbytečnou práci. Vybírám si tak, abych se za nic nemusel stydět,“ vysvětluje Fránek. Zároveň je přesvědčený o tom, že je člověk součástí přírody a je chyba, že se na to téměř zapomnělo. Proto se snaží, aby jeho realizace přírodě nijak neubližovaly. Nebrání se ekologické architektuře, při níž se, jak sám přiznává, naučil pracovat se svislými zelenými stěnami, které mnozí považují za zbytečné. Příroda mu je velmi blízká a na jejím základě plánuje vydat novou publikaci, která se tomuto tématu bude věnovat z filozofického hlediska. Také doufá, že nynější a budoucí generace dalšímu ničení přírody zabrání.
Mezi osobnosti, které Zdeňka Fránka v průběhu kariéry ovlivnili, patří například John Hejduk. Americký pedagog a architekt s českými kořeny věnoval tehdejšímu československému prezidentovi Václavu Havlovi plastiky připomínající smrt Jana Palacha. „Vřele mě přivítal a strávili jsme spolu celé dopoledne. Daroval mi knihy a prohlédl si projekty, které jsem do té doby dělal,“ vzpomíná Fránek na setkání s Hejdukem.
-
- 1992
Víceúčelový sál, Velké Opatovice (zůstal v hrubé stavbě, v roce 2007 upraven pro Moravské kartografické centrum) - 1998
Rodinný dům, Hodonín - 2001
Betonový rodinný dům - 2004
Tělocvična základní školy, Jaroměřice u Jevíčka - 2005
Dům s ateliérem, Brno-Štýřice
Rodinný dům na Červeném kopci, Brno-Štýřice
Polyfunkční dům Eucon, Praha 3 - 2010
Modlitebna Církve bratrské, Černošice-Vráž - 2011
Soukromá galerie, Peking - 2014
Rodinný dům, Zadar - 2015
Vývojové centrum firmy LIKO-S, Slavkov u Brna
Stezka v oblacích, Dolní Morava
- 1992
-
-
Datum narození: 26. 8. 1961, Boskovice
-
Architekt, profesor a pedagog
-
Studia architektury zakončil v roce 1985 na VUT v Brně
-
V roce 1989 založil vlastní ateliér Fránek Architects
-
V roce 1994 až 1996 působil jako externí pedagog na VŠB Ostrava
-
Od roku 2006 do roku 2018 pracoval na TUL Liberec
-
Habilitoval se v roce 2008 na AVU v Praze
-
V roce 2011 absolvoval profesorské řízení na VŠUP Praha
-
Od roku 2012 do roku 2018 byl děkanem Fakulty umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci
-