Architekti a jejich vize - očima Jiřičné, Pleskota, Lukeše a Jirana
V pátek 15. 6. 2018 se v rámci akce HRADECKÁ STAVEBKA 1968 + 50 uskutečnilo setkání absolventů školy s jejími studenty a veřejností za účelem připomenutí událostí na škole před padesáti lety a představení její současnosti. Setkání proběhlo v královéhradeckém Adalbertinu, kde architekti prezentovali své pojetí architektury, své vize a představy a jejich proměny. Motto 1968: Minulost už nám nepatří: budoucnost - kdo ví, jestli nějaká bude? Jediný zlomek času, který je nám dán a který můžeme naplnit záslužnými činy, je přítomný okamžik. Akci moderoval Ing. Jiří Stránský, předseda Spolku PRO GOČÁR Hradec Králové.
V úvodu Oldřich Vlasák, předseda Výboru pro regionální rozvoj a cestovního ruchu Královéhradeckého kraje, stručně nastínil historický vývoj, současný stav i možný budoucí rozvoj Hradce Králové. Poté vystoupil architekt a historik architektury Zdeněk Lukeš, který představil významného architekta Huberta Gessnera, jenž město obohatil o jednu z jeho prvních secesních staveb vůbec - budovu děkanátu Pedagogické fakulty UHK.
Následovala část, v níž architekt Josef Pleskot promluvil o budově ústředí ČSOB v Praze - Radlicích, kterou se svým ateliérem navrhoval. Ve své prezentaci zdůraznil architektonické využití rostlin a zeleně nebo okrajových a stavebně znehodnocených pozemků.
Poté architektka Eva Jiřičná shrnula své celoživotní působení, zásady své architektonické tvorby a principy, o které by se architektura měla opírat a z kterých by měla vycházet. Ze svých projektů představila interiéry londýnských a newyorských módních obchodů, přístav v Brightonu či oranžerii Pražského hradu.
Nakonec architekt Zdeněk Jiran z pražské ČVUT nastínil své projekty zabývající se architekturou, designem a územním plánováním velkých územních celků, v nichž klade důraz jak na ekologicky udržitelnou, tak ekonomickou výstavbu.
red