ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Architekti nové generace cosa.cz (Markéta Mráčková a Barbora Šimonová)

Architekti nové generace - cosa.cz (Markéta Mráčková a Barbora Šimonová)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Architekti nové generace - 0,5 studio (Pavel Nový a Vít Svoboda)

zrušit

17 m 22 s

Pod názvem cosa.cz se skrývají jména Markéta Mráčková a Barbora Šimonová. Obě vystudovaly architekturu a také Akademii výtvarných umění v Praze. Autorskou dvojici tvoří od roku 2013, kdy založily kulturní družstvo. Kromě architektury se věnují knihám, videodokumentům o architektuře, družstevnictví, uměleckým projektům a architektonickému rapu. Aktuálně pracují jako asistentky Romana Brychty v ateliéru A4 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V architektuře se věnují rekonstrukcím a jednoduchým stavbám s výtvarným i technickým detailem. V roce 2020 byly nominovány na prestižní cenu Architekt roku, a to hlavně za přesahy v architektuře.

Expedice RPSP - Expedice po Rynku Panelových Sídlišť Prahy

Architektky se vydaly pěšky na okružní cestu po sídlištích Prahy.

„Supermarkety byly naše horské chaty a paneláky panoramata. Potoky jsme našly v umyvadlech záchodů hospod a louky v parkovištích. Expedicí jsme objevily všechny krajiny města,“ říká architektka Barbora Šimonová.

Jednalo se o čtyřdenní pouť, během které architektky ušly zhruba 70 km. K projektu postupně přibývaly rozhovory s architekty či dotazníky obyvatel. Architektky se zaměřily i na samotnou historii.

„Cílem bylo ukázat na to, že získat byt je v dnešní době problém a sídliště mají neprávem nelichotivou vizitku,“ říká Mráčková.

Na tento projekt následně navazovala výstava i vydání publikace Legenda o sídlišti. Zde osobnosti spjaté s tématikou sídliště mluví o hromadné panelové výstavbě, kvalitě bydlení a o proměně sídlišť až do dnešní podoby. Také obyvatelé popisují své osobní příběhy.

Dokumentární filmy

Cosa.cz se také věnuje natáčení video-dokumentárních filmů o architektuře 80. a 90. let. Jedná se o rozhovory teoretika s architektem o dané stavbě.

„Je to archivace a dokumentace staveb. Chceme zachytit jejich osud, co se s nimi děje, jak se rekonstruují, jak mizí a jaká je jejich budoucnost. Málo z těchto staveb má památkovou ochranu a chceme je zaznamenat. S architekty pak vedeme spíše přátelský rozhovor,“ říká Šimonová.

Architektky zajímavou formou zachycují díla architektů, o kterých se málo mluví.

„Mnozí z významných architektů do roku 1989 pracovali ve velkých projektových ústavech a někteří z nich to ani neprezentují, což je mnohdy škoda. Nejspíš to berou jako uzavřenou kapitolu. Snažíme se proto zaznamenat i tyto projekty, například o díle Josefa Pleskota se natočilo spoustu pořadů, vždy se ale vynechaly stavby z 80. let. My jsme se ho na to osobně ptali, proč tomu tak je, odpověděl nám, že se ho na to vlastně nikdy nikdo neptal,“ říká Markéta Mráčková.

Cosa v Tianjinu

V zimním semestru 2019/20 absolvovaly stáž na Škole architektury na Tianjin University v Číně. Cestu doprovázelo i vydání knihy.

„Jsou to autorské zážitky, které jsme se snažily vybrat tak, aby nám pomohly pochopit zdejší historii. Zaměřujeme se na životní prostředí, stav ovzduší a na naše osobní zkušenosti, které nám mnohdy přišly až bizardní,“ říká Mráčková.

Tribuna Řepčín

Jedná se o obnovu tribuny u fotbalového stadionu v Olomouci-Řepčíně.

„Snažily jsme se vzhledem k nedostatku financí jednoduchým způsobem stavbu doplnit a zvětšit objem. Zároveň jsme chtěly, aby stavba měla výrazný vzhled, čehož jsme docílily především barvami,“ říká Šimonová.

Přestavba si vysloužila nominaci na Cenu Rudolfa Eitelbergera 2017. Podle odborníků tato rekonstrukce poskytuje dobrý příklad architektury, která byla pořízená sice z veřejných prostředků, ale za relativně nevelkou částku.

Rekonstrukce a nástavba pavlačového domu v Brně

Třípodlažní řadový bytový pavlačový dům byl kompletně zrekonstruován a doplněn o nové patro. Po rekonstrukci je v domě sedm bytových jednotek. Byla provedena kompletní úprava všech bytů včetně interiérů. Dům má do ulice i do dvora novou fasádu.

„Zde jsme použily experimentální systém, kdy fasáda nemá závěrečnou štukovou vrstvu, a tak jsou zde viditelné pracovní tahy v omítce, dům je tak neobvykle pokreslen,“ říká Mráčková.

Kniha Růžena Žertová - Architektka domů i věcí

První samostatná publikace věnovaná Růženě Žertové shrnuje životní i profesní dráhu vynikající a zároveň dlouho opomíjené autorky a představuje ji jako architektku, designérku i výtvarnici. Ačkoliv byla Žertová řadu let známa téměř výhradně jako autorka vynikajících návrhů obchodních domů ze 60. a 70. let minulého století, pozoruhodná je i její pozdější tvorba, která se obrací k rodinnému bydlení. Růžena Žertová se od 60. let věnovala také návrhům interiérů a nábytku v 70. a 80. letech si značnou oblibu získala její hliníková svítidla.

„Je to jedno z mála českých ženských jmen architektury druhé poloviny 20. století. Jedná se o soupis jejích realizací, zároveň zde najdeme i další ženy, které něco realizovaly či publikovaly od roku 1945 do roku 1989,“ říká Barbora Šimonová, která se na vzniku knihy podílela.

Podívejte se na další rozhovory s architekty nové generace ZDE.

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl