Architekti nové generace - Jan Tyrpekl
Jan Tyrpekl patří mezi mladé nadějné architekty. Aktuálně studuje doktorandské studium na Technické univerzitě na Fakultě architektury v Liberci. Na stáži ve finských Helsinkách byl asistentem architekta Marca Casagrandeho, který ho v jeho tvorbě hodně ovlivnil. Při jeho práci klade důraz na jednoduchost, jasný koncept a v neposlední řadě výslednou cenu díla. Zajímá se o organickou a experimentální architekturu. Svůj nový ateliér, který bude stát ve Stříbrné Skalici, si dokonce staví vlastnoručně.
Jan Tyrpekl své objekty zasazuje do přírody tak, aby okolí zůstalo nedotčeno a stavba dokonale splývala s přírodou. Maximálně respektuje krajinu. Zakládá si především na konstrukčním řešení jednotlivých staveb.
„Díky praxi u Marca Casagrandeho a díky naší společné práci jsem od něj převzal nadšení pro experimentální a konstrukční architekturu, poté jsem to zkusil i na vlastní pěst tady u nás,“ říká architekt Jan Tyrpekl.
Dílo Jana Tyrpekla se mnohdy nachází na pomezí mezi architekturou a land-artem, či volným uměním. Mezi zajímavé projekty patří například Forest temple.
Forest temple
Toto dílo je výsledkem worshopu v Litvě. Umělci, architekti, fotografové, jogíni a řemeslníci společně vytvořili místo, které spojuje moderního člověka s dávnými tradicemi. Jedná se o stromy svázané lněným lanem. Výsledkem je jakýsi kokon, který je v symbióze se stromy.
„Tuto věc navrhl Marco Casagrande. Pracoval jsme na tom s mnoha kamarády. Jedná se téměř až o sakrální prostor. Konstrukčním prvkem jsou části stromů, které zůstaly nepoškozené,“ říká Tyrpekl.
Hnízdo
„Jedná se o vlastní experiment, kdy jsme se pokusili s kamarády a studenty architektury udělat strukturu do stromu, aniž bychom ho poškodili a aniž bychom použili jakékoliv spojovací prvky, tvar nebyl předem známý,“ říká Tyrpekl.
Projekt Hnízdo je experiment s materiálem. Projekt nakonec vznikl ve Strančicích. V místě rostou dva habry, které mají korunu nad kmenem, a tudíž ideálně tvarovanou pro vložení hnízda. Samotný tvar vycházel z koule a postupně se sám přizpůsoboval tvaru koruny. Struktura na stromě drží pouze díky prutům, které obepínají jednotlivé větve. Dovnitř je nechaný úzký průlez. Je to místo, které se stalo okamžitě vyhledávané mnoha dětmi z okolí. Nosnost hnízda je 250kg. Samotný objekt váží cca. 80kg.
Tree house
Jedná se o objekt na stromě, ve kterém lze přespat. Objekt vznikl na základě jednoduché skicy a zaměření stromů. Finální podoba tedy byla z velké části určena až přímo při stavbě. Jedná se o dvě dřevěné platformy, které jsou zavěšeny nezávisle na sobě. Strop nese svěšený dřevěný prstenec, na kterém je zavěšený transparentní plášť. Druhý vodící prstenec je připevněn k podlaze. Do objektu se vstupuje po padacích schodech.
Architekt Jan Tyrpekl se zaměřuje především na tzv. útulny.
Útulna ve Vratěníně na Moravě
Jedná se o experimentální stavby určené k odpočinku a meditaci. Je to malý, leč přívětivý prostor. Řopík má jednoduchou dřevěnou konstrukci, která je svým charakterem pravým opakem svého betonového podstavce.
„Má první útulna byl starý řopík, který jsem předělal. Následně stavba sklidila velký úspěch a začali se mi ozývat další klienti,“ říká Tyrpekl.
Zenový dům v Rakousku
Jedná se o objekt na rušném statku mezi Vídní a Bratislavou na rakouské straně, který slouží pro svatby a další akce. Klient chtěl ale soukromí, kde by mohl odpočívat, a tak vznikl skleněný objekt na stromě ve výšce 4 metrů. Jediným vybavením je krb. Součástí objektu je také terasa. Konstrukce se šindelovou střechou je celodřevěná.
„Objekt bude stát v korunách stromů, původně měl být objekt přímo na stromě, protože ale hrozilo jeho poškození, rozhodl jsem se umístit stavbu mezi stromy,“ říká Tyrpekl.