ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Architekti nové generace RCNKSK architekti (Jan Říčný a Filip Kosek)

Architekti nové generace - RCNKSK architekti (Jan Říčný a Filip Kosek)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Architekti nové generace - cosa.cz (Markéta Mráčková a Barbora Šimonová)

zrušit

19 m 03 s

Mladí architekti vystudovali Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Společně založili v roce 2015 kancelář RCNKSK. Na kontě mají už několik ocenění včetně Dřevěné stavby roku v kategorii Dřevěná konstrukce, a to za návrh Kaple Panny Marie Bolestné v Nesvačilce. V jejich portfoliu najdeme jak moderní stavby, tak sakrální architekturu.

„Název našeho studia vznikl tak, že jsme potřebovali v rychlosti napsat na rozpisku název našeho ateliéru. Tak jsme z našich příjmení vypustili samohlásky a vznikl tento název,“ říká architekt Filip Kosek.

Architektonické studio sídlí na Malé Straně na staré Praze s výhledem na Karlův most.

„Líbí se nám, že ty prostory jsou na dnešní dobu malé, tmavé a není zde vše podle pravítka, což se někdy snažíme zakomponovat i do našich projektů. Baví nás přirozená nedokonalost,“ říká architekt Jan Říčný.

Společně se architekti zaměřují na všechny formy architektury. Jak sami říkají, řeší vše od urbanismu až po detail kliky.

„Přemýšlíme o věcech koncepčně od začátku až do konce, chceme uchopit celek a dodržet ho až do detailu. Vytváříme prostor, atmosféru, místo k životu,“ říká Kosek.

Architekti si zakládají na individuálním přístupu k jednotlivým projektům. Pracují rádi s poctivými a dobře stárnoucími materiály a dbají na jejich tradiční řemeslné zpracování.

Renocar BMW Urban Store Praha

Jedná se o první městský showroom BMW ve střední Evropě, který částečně vychází z korporátní identity BMW a zároveň s sebou přináší řadu dalších jedinečných řešení. Od klasického showroomu se liší unikátním interiérem, který by měl sloužit jako prototyp pro nový koncept BMW městských showroomů, které budou postupně vznikat v dalších světových metropolích. Prostor nemá sloužit jen pro prodej vozů, má být i místem setkání, kavárnou, galerií, místem, které bude žít a integrovat se do městského prostoru. Prostor má místy až divadelní atmosféru. Najdeme zde například na míru provedené zámečnické výrobky pro expozici upomínkových předmětů a nábytek z ohýbané kulatiny, ocelový strop či podlahu z pohledového leštěného betonu. Stěny jsou tvořeny dekorativní stěrkou se zakázkovou profilací s různou šíří proužku, která zároveň prohlubuje prostor a dává mu jisté měřítko a strukturu. Tyto stěny jsou osazeny výstavním systémem s osvětlením umožňujícím instalaci výstav. Mezi vozy jsou rafinovaně rozmístěna různá zákoutí pro setkání. Vše je doplněno závěsy, omítkami a svítidly, která podtrhují křivky vozů při odlesku o kapotu.

Kaple Panny Marie Bolestné v Nesvačilce

Chrám tvoří vyskládané kameny, které protínají prostor v podobě surových trámů a směřují do kruhového otvoru ve stropě. Prostor je chápán jako část pozemská (kamenná) a nebeská (dřevěná). Což platí i v exteriéru. Nad otvorem ve stropě je umístěna věžička, skrze kterou do prostoru vniká světlo. Zajímavé je vnitřní skryté osvětlení, které má po západu slunce jemně osvětlovat interiér a zároveň vytvářet vizuální stránku kaple jako dominantu v krajině. Cílem bylo navázat na tradice a zároveň je spojit se současnými technologiemi.

„Tradičnější materiály dobře stárnou a mají v sobě detail, který se nám líbí. Snažíme se tento princip držet i v jiných stavbách. Chceme používat opravdový materiál a ne náhražky, které časem přestanou fungovat,“ říkají architekti.

Rekonstrukce a přístavba kaple Všech Svatých s kostnicí

V rámci rozsáhlé, komplexní a náročné obnovy kostela Všech Svatých s kostnicí, která probíhá již od roku 2014, byli architekti osloveni na spolupráci při vzniku přístavby obchodně-výstavních a skladovacích prostor. Po nutných sanačních opatření totiž vznikl po obvodu dvoupodlažní kaple rozsáhlý výkop. Tento nově vzniklý prostor bylo potřeba využít.

„Navrhujeme přístavbu v podzemí, jejímž účelem je vyřešit provozní problémy této hojně navštěvované památky. Práce je zajímavá v tom, že to, co navrhujeme, vlastně nebude vidět, ale jedná se o důležitou součást celku,“ říká Říčný.

Architekti pracují ale i na stavbě schodiště vedoucího ze západní předsíně do dolní kaple tak, aby se zjednodušil provoz a průchod návštěvníků. Nové vstupní schodiště do karneru bude jediným výrazným zásahem do historické části stavby.

„Naším záměrem je, aby působilo jako součást, nebo spíše další historická vrstva,“ říká Kosek. Předpokládané otevření je naplánované na rok 2023.

Studio RCNKSK aktuálně pracuje i na rodinných domech, rekreačních objektech a bytech. Zaměřují se ale i na design výstav.

Podívejte se na další rozhovory s architekty nové generace ZDE.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu