ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect v regionech Brněnští výtvarní umělci otevřeli své ateliéry v rámci akce Open Studios

Brněnští výtvarní umělci otevřeli své ateliéry v rámci akce Open Studios

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Miro Pištěk, designér ze studia Miro Pištěk Design

zrušit

14 m 54 s / Autor: Štěpánka Šulanová

Open Studios je projekt pro podporu a rozvoj současného výtvarného umění. Vše funguje jako festival na principu dne otevřených dveří. Přímo v Brně mohli zájemci přijít během dvou dnů do ateliérů zhruba 80 umělců na 12 místech a seznámit se s uměním, které v běžných galeriích nenajdou. Tento projekt funguje již několik let a nově se s ním kromě Brna můžou zájemci seznámit také v Ostravě.

Návštěvníci festivalu mají možnost podívat se na tvorbu umělců přímo v prostředí, kde pracují. Ateliéry, v nichž se umělci sdružují, si lze projít samostatně, připojit se ke komentovaným prohlídkám, případně si vyslechnout příběhy o námětech a technikách maleb přímo od samotných umělců.

„Náš projekt se zabývá tím, že mapuje umělecké komunity, které se často nacházejí v místech opuštěných továren, brownfieldů, či v nefunkčních administrativních budovách. Umělecké komunity na tato místa přinášejí zcela nový život a kreativní sílu. Takové projekty jsou známé po celém světě. Pro nás je důležité ukázat Brno jako součást celosvětového trendu současného umění,“ říká Václav Kočí organizátor festivalu a výtvarný umělec.

Projekt organizuje platforma Open Studios Art Hub, která začala fungovat zhruba před 10 lety. „Vše začalo tak, že jsme s přáteli chtěli navázat na předchozí podobný projekt. Začínali jsme od jednotlivých umělců a dnes otevíráme 12 míst. Podobný festival pořádáme v současné době i v Ostravě,“ dodává Kočí.

„Ostravská scéna je pro českou scénu velmi významná a kvalitní. Stejně jako Brno bojuje s fenoménem regionalisty. Ten koncept propojení dvou metropolí ve společném projektu by mohl do budoucna velmi dobře fungovat,“ říká Václav Kočí.

Cílem projektu je osvěta a informovanost. „Chceme ukázat současné umění širší veřejnosti, lidé by se ho neměli bát. Pořádáme komentované prohlídky, různé přednášky či akce pro děti,“ říká Kočí.

Jednou z umělkyň, s jejíž tvorbou se mohli zájemci seznámit, je brněnská umělkyně Natalie Perkof. Ta pracuje s mnoha technikami, díky kterým vytváří jedinečné obrazy či sochy. V poslední době začala pracovat ale i s architekty, a to díky její práci s dřevěnou dýhou. Podílela se například na realizaci vinařství ve Valticích. „Architektky si vybrali mé kresby, které jsem přenesla na dřevěné dýhy, tím se vytvořil abstraktní strop, který působí jako obraz,“ říká Natalie Perkof. Kromě této techniky používá při tvorbě obrazů umělkyně i perleť či karbon.

Dalším z umělců je Milan Houser. Ten se zabývá zkoumáním především malířské barevné hmoty. Ve své tvorbě v posledních letech pracuje s vrstvami barveného laku, kde využívá účinky gravitace nebo optických vlastností samotné barvy a uplatňuje sochařský přístup k obrazu jako prostorovému objektu.

Podívejte se také na reportáže s nejen brněnskými architekty v pořadu TV Architect v regionech.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2025 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl