„Byli jsme osloveni na malou drobnou stavbu na území Trojanovic, která má být proti těžbě dolů,“ říká architekt Kamil Mrva
Architektonické studio Kamil Mrva Architects, založené před více než 20 lety v Kopřivnici, se vyznačuje silným vztahem k Beskydům a regionální architektuře. Pod vedením Ing. arch. Kamila Mrvy, studio realizuje projekty, které respektují přírodu, historii i současné trendy v architektuře. Jejich práce sahá od drobných staveb po rozsáhlé veřejné projekty, přičemž vždy zachovávají jasný rukopis jednoduchosti, funkčnosti a harmonie s okolním prostředím.
Zvonička – Strážkyně Beskyd
Jeden z projektů ateliéru, který ukazuje propojení architektury s krajinou, byla malá dřevěná zvonička v Trojanovicích. Stavba byla součástí širšího úsilí o ochranu tohoto území před těžbou uhlí. I přes svou nenápadnou velikost se zvonička stala symbolem úspěšného boje proti plánované těžbě, což potvrzuje, že i drobná architektura může mít obrovský společenský dopad. Stavba je jednoduchá, celodřevěná, s úzkým pásovým oknem umožňujícím průhled na Javorník. Spolupráce na tomto projektu probíhala se starostou Jiřím Novotným.
Horní stanice lanovky na Pustevny
Dalším významným projektem v oblasti Beskyd byla horní stanice lanovky na Pustevny, která kombinuje kámen, dřevo a sklo. Stavba se nachází v těsné blízkosti ikonických budov Libušín a Maměnka od Dušana Jurkoviče, což kladlo vysoké nároky na citlivé začlenění do historického i přírodního kontextu. Práce na tomto projektu byla výzvou zejména kvůli nutnosti sladit moderní principy architektury s přísnými podmínkami ochrany památek a chráněné krajinné oblasti. Díky pečlivému přístupu se podařilo vytvořit nadčasovou stavbu, která byla oceněna titulem „Nejlepší stavba Moravskoslezského kraje“.
Fakulta umění Ostravské univerzity
Mezi největší realizace ateliéru patří Fakulta umění Ostravské univerzity, dokončená v roce 2023. Budova má dvě části – výtvarnou a hudební, přičemž hudební sekce zahrnuje koncertní sál se špičkovou akustikou. Původní návrh budovy nebyl dostatečně funkční, a proto se ateliér pod vedením Kamila Mrvy zapojil do jeho rekonstrukce. Nový koncept přinesl nejen změnu fasády, ale také lepší propojení vnitřních prostor. Fasáda kombinuje betonový blok koncertního sálu s ocelovou konstrukcí.
Kniha k 50. narozeninám Kamila Mrvy
Významným milníkem pro ateliér byla také publikace knihy ve spolupráci s Petrem Volfem, která vyšla k padesátinám Kamila Mrvy. Publikace mapuje 50 realizací, které reprezentují jeho architektonický rukopis a vývoj studia. Tato kniha nejen shrnuje dosavadní práci ateliéru, ale také nabízí hlubší vhled do filozofie a procesu tvorby, které jsou pro Kamil Mrva Architects typické.
Kamil Mrva Architects se vyznačují citlivým přístupem k prostředí a respektováním místní architektury. Ať už se jedná o drobné stavby jako Strážkyně Beskyd, veřejné projekty jako horní stanice lanovky na Pustevny, nebo rozsáhlé realizace typu Fakulty umění Ostravské univerzity, jejich práce vždy spojuje jednoduchost, funkčnost a estetickou čistotu. Díky svému dlouholetému působení v Beskydech a současně i v Praze studio ovlivňuje podobu české architektury a ukazuje, že i moderní stavby mohou citlivě zapadat do krajiny i historického kontextu.