ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Inovace a technologie Udržitelná architektura Česká rada pro šetrné budovy připravila společný výklad EU Taxonomie pro prostředí České republiky a zjednodušuje implementaci developerům, architektům i finančním institucím

Česká rada pro šetrné budovy připravila společný výklad EU Taxonomie pro prostředí České republiky a zjednodušuje implementaci developerům, architektům i finančním institucím

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
9 m 10 s

Evropská unie zavádí nové regulační požadavky na vykazování udržitelnosti. Pro tento účel používá název EU Taxonomie.  Jedná se o nástroj, který umožňuje definovat udržitelnost investic a který by měl posunout evropskou ekonomiku směrem ke klimatické neutralitě. Technická screeningová kritéria EU Taxonomie jsou však formulována mnohdy velice obecně a široce. Umožňují tak různý výklad posouzení i přísnosti dopadu na návrh nebo akvizici budov. Česká rada pro šetrné budovy v rámci pracovní skupiny ESG/Taxonomie vedené Petrem Vogelem proto vypracovala zásadní dokument nazvaný Společný výklad technických screeningových kritérií EU Taxonomie, který sjednocuje metodiku hodnocení projektů.

Dokument najdete na stránkách České rady pro šetrné budovy ZDE.

 

EU Taxonomie je klasifikační systém vytvořený Evropskou unií, který slouží k hodnocení, zda ekonomické aktivity jsou ekologicky udržitelné. Tento systém je součástí širšího rámce politik zaměřených na podporu udržitelného financování a má za cíl pomoci investorům, firmám a tvůrcům politik lépe se orientovat ve směru ekologicky udržitelných investic.

Mezi hlavní cíle EU Taxonomie patří ochrana životního prostředí, snižování greenwashingu či podpora investic do udržitelných technologií.

„EU Taxonomie je klasifikace vynaložených financí. Díky Taxonomii klasifikujeme, zda se jedná o novou výstavbu, renovaci či akvizici. Jak na firmy, tak banky totiž dopadá povinnost nefinančního reportingu, tedy musí vykazovat, jaký podíl jejich projektu je, či není právě v souladu s EU Taxonomií,“ vysvětluje Petr Vogel, spoluzakladatel České rady pro šetrné budovy a partner ve společnosti EKOWATT CZ. 

V praxi to znamená, že banky a firmy musí vydat nefinanční zprávu, zdali projekty jsou, či nejsou zelené s ohledem na EU Taxonomii. Toto téma se týká také přidělování dotací, neboť EU pomalu zavádí do všech svých dotačních programů kritéria EU Taxonomie. 

Česká rada pro šetrné budovy v rámci pracovní skupiny ESG/Taxonomie vypracovala zásadní dokument nazvaný Společný výklad technických screeningových kritérií EU Taxonomie. „Snažíme se sjednotit výklad a přiblížit všem, co vlastně EU Taxonomie znamená a jak se vše má vykazovat a dokládat,“ vysvětluje Petr Vogel. 

V současné době probíhají jednání se všemi zainteresovanými stranami o přijetí dokumentu jako obecně přijatelné metodiky hodnocení projektů. Výklad již podpořilo téměř 60 organizací. V případě zájmu se můžete k podpoře připojit zde.

Mohlo by vás zajímat

Udržitelná architektura
6 m 30 s

Dekarbonizace jako cesta k udržitelné budoucnosti! Odborníci z ČR i ze zahraničí představili své vize na konferenci Šetrné budovy 2024.

Konference Šetrné budovy 2024 se zaměřila na klíčové téma dekarbonizace a její rozhodující úlohu při plnění závazku dosáhnout nulové uhlíkové stopy v Evropě do roku 2050, jak je stanoveno v Pařížské dohodě. Jako řečníci se představili odborníci z České republiky i ze zahraničí. Představili své vize, inovativní nápady i konkrétní projekty. Dekarbonizace totiž v současné době nabízí nejen nový pohled na životní prostředí, ale také může představovat nový impuls v rozvoji podnikání.

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl