6 m 30 s
Konference Šetrné budovy 2024 se zaměřila na klíčové téma dekarbonizace a její rozhodující úlohu při plnění závazku dosáhnout nulové uhlíkové stopy v Evropě do roku 2050, jak je stanoveno v Pařížské dohodě. Jako řečníci se představili odborníci z České republiky i ze zahraničí. Představili své vize, inovativní nápady i konkrétní projekty. Dekarbonizace totiž v současné době nabízí nejen nový pohled na životní prostředí, ale také může představovat nový impuls v rozvoji podnikání.
Program konference byl rozdělen do několika tematických bloků dle různých segmentů stavebnictví. Řešili se otázky ohledně projektování udržitelných projektů či důraz na cirkulární principy a přírodní materiály s ohledem na snižování uhlíkové stopy. Odborníci z řad zástupců technologických řešení ukázali možné kroky při zajištění kvalitního vnitřního prostředí budov a na řadu přišly i finance a reporting nemovitostí.
Jedním ze zajímavých témat byla recyklace materiálů. Eva Nykodymová ze společnosti Skanska představila aktuální projekt Mercury v pražských Holešovicích. Pozemek, kde dříve stávala administrativní budova ze 70. let prochází celkovou rekultivací. Společnost zde staví moderní kancelářskou budovu, která bude šetrná k životnímu prostředí a která nabídne moderní kvalitní pracovní prostředí. Společnost využívá v maximální možné míře principy cirkulární ekonomiky a využití materiálů právě ze stávající budovy, která na pozemku stála. „Starou budovu jsme postupně odstrojili až na skelet. V každé fázi jsme pečlivě plánovali předání jednotlivých frakcí dalším partnerům. Je lehké uplatnit běžné materiály, těžké bylo ale uplatnit méně typické materiály jako kabely či příčky. Vše se nám to ale nakonec podařilo,“ říká Eva Nykodymová.
Mezi významné řečníky patřil také Petr Palička ze společnosti Penta Real Estate. Představil vize společnosti, ale i postupy při plánování nových projektů. „Je potřeba udělat vše pro to, aby všechny stavěné budovy produkovaly co nejméně CO2 při provozu a aby také maximálním možným způsobem vyhovovaly lidem i městu při zachování vysoké životnosti budovy. My se také ptáme lidí formou participace na jejich představy, poté může chystaný projekt splnit konkrétní potřeby dané lokality,“ prozradil Petr Palička.
Zástupce měla na konferenci také Pražská developerská společnost jako zástupce příspěvkové organizace hlavního města Prahy. „Připravujeme zhruba osm tisíc bytů v různých fázích přípravy. V horizontu dvou až čtyřech let budeme mít na valnou většinu stavební povolení,“ prozradil ředitel PDS Petr Urbánek.
Michal Petřík, zástupce společnosti BUILDSYS zase poukázal na to, jak důležité jsou technologie pro správné fungování budov s ohledem na životní prostředí. Zabrousil do oblasti automatizace, energetiky a provozování komerčních budov. „Automatizace už je v České republice na mnoha budovách již instalována, je ale stále potřeba si uvědomovat její vliv, potřebu a přínos. Automatizace má velký vliv na ekonomickou efektivitu,“ říká Michal Petřík.
Nathálie Marková z Ministerstva průmyslu a obchodu představila chystanou databázi. „Snažíme se mít na jednom místě všechna data o energetické náročnosti budov v České republice. Každý si bude moci najít a udělat obrázek o tom, jaký je aktuální stav budov. Vše bude jednoduše přístupné a doufáme, že alespoň za dva roky by databáze mohla začít fungovat,“ prozradila Nathálie Marková.
Konference Šetrné budovy 2024 potvrdila, že developeři jsou na správné cestě při snižování uhlíkové stopy. Na tomto procesu se podílí i dodavatelé technologií či tvůrci legislativy.
Mohlo by vás zajímat
Udržitelná architektura
Jaká je budoucnost udržitelné architektury a stavebnictví? Světoví architekti představili své projekty i vize na summitu v Praze
Summit udržitelnosti v architektuře a stavebnictví, který se konal v Praze, dal prostor otázkám, které se týkají budoucnosti stavebnictví a směrů udržitelnosti. Akce se zúčastnili zástupci předních světových architektonických studií jako například Valode & Pistre architectes, Bogle Architects, Schindler Seko architekti, Chybik + Kristof nebo YUAR. My vám přinášíme reportáž, ve které jsme se architektů ptali na zásadní otázky spojené právě s udržitelností. Summit v Obecním domě uspořádala skupina Saint-Gobain, Česká komora architektů a Sdružení pro architekturu a rozvoj.
Mohlo by vás zajímat
Architektura a urbanismus
Petr Dušta, Ondřej Mundl a Eva Tylová nad projektem Modřanský cukrovar
Modřanský cukrovar je unikátní projekt společnosti SKANSKA, který jako první rezidenční čtvrť v České republice nabídne dokonalý systém péče o vodu a zeleň. Tento udržitelný projekt přinese jedinečnou kulturu bydlení od umístění na brownfieldu přes využití recyklovaných materiálů během výstavby až po energeticky úsporný provoz. Lokalita se nachází v Praze – Modřanech v těsné blízkosti na pravém břehu řeky Vltavy. Jedná se brownfield se zajímavou industriální historií. O proměně této lokality hovořili u jednoho stolu Petr Dušta, senior manažer společnosti Skanska Reality, Ondřej Mundl, architekt ze studia Chybik+Kristof Architects & Urban Designers a Eva Tylová, místostarostka městské části Praha 12.
Mohlo by vás zajímat
Města a urbanismus
Rozhovory: V Hybernské ulici naproti Masaryčce vzniká hotel s unikátní architekturou
Nový hotel s unikátní architekturou vzniká v pražské Hybernské ulici. Stavba v současné době dosáhla důležitého milníku - nad projektem zavlála glajcha, což znamená, že se stavba dostala do nejvyššího bodu. Hotel s názvem Cloud One se stane součástí proměny jednoho z největších pražských brownfieldů, tedy Masaryčky, vlajkového projektu společnosti Penta Real Estate.