Dům na Maui a (bez)závěsová kancelář od Dekleva Gregorič Architects
Dům na ostrově Maui a (bez)závěsová kancelář v Lublani od studia Dekleva Gregorič Architects. Dva naprosto odlišné projekty v tomto videu – osamocený rodinný dům na útesu na ostrově Maui (Havaj) a flexibilní kancelář v Lublani (Slovinsko) – spojuje filozofie jejich autorů architektonického studia Dekleva Gregorič Architects. V centru zájmu studia je uživatelovo vnímání architektury a jeho podílení na projektu. Témata nového života ve společenstvích, sdílení, společné účasti a spolupráci jsou hlavním rámcem na člověka orientované architektury, která si klade za cíl podnítit nové interakce s uživateli nebo mezi uživateli navzájem a podporovat jejich účast na procesech projektování a úprav podle jejich potřeb.
Tomu vychází maximálně naproti projekt (bez)závěsové kanceláře, kde se vnitřní uspořádání fluidně proměňuje podle momentálních potřeb a nálad uživatelů prostoru pomocí pohyblivých závěsů. Architekt vychází vstříc proměnlivému duchu dnešní dynamické, impulzivní a různorodé firemní komunity. Kancelářské prostředí musí reagovat na neustálé změny v organizaci pracovních skupin, na výrobní procesy a požadavky na osobní pohodlí a technologický rozvoj. Kancelář se závěsy je pracovním prostorem bez jakéhokoliv předem stanoveného pevného prostorového dělení. Flexibilní pracovního prostředí využívá systém závěsů, které umožňují nespočet uspořádání provozu a vzhledu prostoru.
Zcela odlišně působí dům na útesu na ostrově Maui, solitér zbudovaný jako pevnost vzdorující nespoutaným živlům a chránící své obyvatele před bičujícím větrem, prudkým sluncem a nekonečnou osamělostí. Domov jako útočiště nabývá na tomto místě daleko od všeho na významu tváří v tvář nehostinnému oceánu, který jako by nikde nekončil. Složená plošina střechy poskytuje ochranu před prudkým sluncem a větrem, a zároveň nabízí otevřený prostor pro splynutí s přírodou. Integruje dům do krajiny a vnitřní prostor přitom dělí na několik různých domovů, otevřených i chráněných, komorních i rozlehlých, které volně přecházejí do okolního prostředí, od něhož jsou v zadní části odděleny stěnami ve tvaru U.
Studio Dekleva Gregorič Architects rozvíjí koncepci „výzkumu designem“ a „designu výzkumem“ prostřednictvím různých projektů, a to buď zadaných, nebo vlastních. V procesu myšlení v architektuře využívají princip opakování, který chápou jako opětovné vyhledávání, opětovné definování, opětovné promyšlení, opětovné působení, opětovné upravení, opětovné využití, opětovné přiřazování, uvědomění a reflexe na různých úrovních: sociální, prostorové, materiální, historické nebo klimatické.
Každý projekt je reakcí na intenzivní výzkum specifických limitů a podmínek, který se stal hlavním tvůrčím nástrojem, jehož cílem je zpochybnit samozřejmé. Proto v jejich tvorbě neexistuje žádný styl, ale spíše systematický přístup k designu s netradičním použitím materiálů, které odhaluje jejich primární povahu. Práce studia překlenuje různé škály a programy, jakož i rozmanitá podnebí a lokality, kde pochopení každého z nich je klíčové pro jemnou reakci na nuance jednotlivých kontextů.
Web – Dekleva Gregorič Architects
Web – (Bez)závěsové kanceláře
Web – Dům na útesu
Facebook – Dekleva Gregorič