Eiri Ota: Jde mi o architektonizaci přírody
Japonský architekt Eiri Ota se narodil v Paříži a tam také najdeme projekt Printemps Haussmann, který soutěžil na Mezinárodním festivalu architektury v Berlíně. Ve svých realizacích se snaží nejen oživit historii, ale, jak sám říká, také architektonizovat přírodu, protože právě ta je pro něj zdrojem inspirace. Šťastný se pak cítí, když vidí, jak lidé začínají dokončenou stavbu využívat.
Projekt Printemps Haussmann se nachází v centru Paříže. Architekti zde vytvořili nový atriový prostor s vertikální cirkulací, který nazývají „závoj“. Původní secesní budova je jednou z nejvýznamnějších staveb v Paříži, postavili ji před více než sto lety a patřila mezi první stavby s elektrikou a výtahem. Podle Oty se architekti v Paříži snažili posunout hranice mezi uměním a architekturou a módou.
O posouvání hranic je pak i celá filozofie architektonického ateliéru UUfie, jehož je ředitelem a hlavním architektem. „My bychom chtěli hlavně posouvat hranice toho, co lidé vnímají jako architekturu, a občas zkombinovat trochu logiky s přírodou a přenést to do architektury,“ říká Eiri Ota. Jde vlastně o architektonizaci přírody, o její zapracování do návrhů. Od nich je už pak jen krůček k realizaci a k předání stavby lidem, kteří v ní budou žít.
red