ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Inovace a technologie Udržitelná architektura Jaká je budoucnost udržitelné architektury a stavebnictví? Světoví architekti představili své projekty i vize na summitu v Praze

Jaká je budoucnost udržitelné architektury a stavebnictví? Světoví architekti představili své projekty i vize na summitu v Praze

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
8 m 21 s

Summit udržitelnosti v architektuře a stavebnictví, který se konal v Praze, dal prostor otázkám, které se týkají budoucnosti stavebnictví a směrů udržitelnosti. Akce se zúčastnili zástupci předních světových architektonických studií jako například Valode & Pistre architectes, Bogle Architects, Schindler Seko architekti, Chybik + Kristof nebo YUAR. My vám přinášíme reportáž, ve které jsme se architektů ptali na zásadní otázky spojené právě s udržitelností. Summit v Obecním domě uspořádala skupina Saint-Gobain, Česká komora architektů a Sdružení pro architekturu a rozvoj.

Cílem Summitu bylo na konkrétních příkladech ukázat aktuální přístup k navrhování udržitelných budov. Například architekt Mathew Wiggett, který je generálním ředitelem pařížského studia Valode & Pistre a podílel se na mnoha světových ikonických projektech, představil výškovou budovu Saint-Gobain Tower, která je nejmodernější a nejudržitelnější stavbou na pařížském La Défense.

„Při stavbě Saint-Gobain Tower jsme použili 10.000 tun recyklovaného materiálu. V rámci tohoto projektu jsme se snažili co nejvíce propojit udržitelnost s co největším uživatelským komfortem. Prakticky v každém patře jsou kafetérie či jiná stravovací zařízení s tím, že se prostory Saint-Gobain Tower dají operativně přizpůsobit různým schůzkám a příležitostem. Zajímavostí také je, že v přízemí budovy jsou prostory přístupné široké veřejnosti, jako je showroom produktového řešení Saint-Gobain a fitness centrum,“ prozradil Mathew Wiggett.

Architekt Jan Schindler představil projekt DOCK, který je zelenou oázou v centru Prahy. Je ukázkou toho, jak může vypadat výsledek úzké spolupráce architekta, developera a investora s výrobcem stavebních materiálů.

Diskuzí se zůčastnili také Viktorie Součková ze studia Bogle Architects, Ondřej Mundl z ateliéru CHYBIK + KRISTOF a Lukáš Janáč z ateliéru YUAR. Ti se věnují a obecně podporují moderní stavební postupy a často projektují modulární a dřevěné konstrukce pro různé typy budov.

Mezi hlavními řečníky ale nebyli jen architekti, své vize představili i zástupci státu a měst, kteří se více věnují urbanismu, dotacím či veřejné podpoře. V jednom z bloků proto vystoupila například Jana Komrsková, radní Prahy pro životní prostředí a klimatický plán. Prezentovala závazný dokument s názvem Klimatický plán, který Praha přijala již před dvěma lety. Ten obsahuje čtyři odvětví, kterými jsou mobilita, energetika, cirkulární ekonomika a adaptační opatření. Jan Kasl, předseda České komory architektů, vyzdvihl dřevostavby, které pohlcují CO2 a apeloval, aby byly co nejdříve přijaty normy, které umožní stavbu vícepodlažních dřevostaveb i u nás.

Summit udržitelnosti potvrdil potřebu diskuse mezi architekty, investory a tvůrci legislativy. Dále ukázal, že udržitelné stavby jsou jedinou možností na cestě ke snižování uhlíkové stopy stavební výroby a budov, které se dnes podílejí na celkových emisích CO2 přibližně ze 40%.

Mohlo by vás zajímat

Architektura a urbanismus
14 m 48 s

Jan Kasl

Jan Kasl (*31. prosince 1951) je český architekt a politik. Vede svou architektonickou kancelář JK ARCHITEKTI. V roce 1976 absolvoval Stavební fakultu ČVUT, obor architektura. Až do roku 1991 byl architektem v podniku Drupos Praha. V letech 1992–1998 byl ředitelem vlastního architektonického studia A projekt. Jan Kasl je od roku 2019 předsedou České komory architektů.

 

Mohlo by vás zajímat

Osobnosti
16 m 38 s

Jan Schindler a Ludvík Seko (Schindler Seko Architects)

Jan Schindler a Ludvík Seko se potkali už na talentových zkouškách na Fakultě architektury v Praze. Ačkoli se jejich cesty po studiu na krátko rozešly a každý šel čerpat zkušenosti do jiných ateliérů, osud tomu chtěl jinak, a tak společně v 90. letech založili svou první architektonickou kancelář. Mezi jejich pilotní projekty patřila například rekonstrukce a dostavba půdního prostoru u režiséra Jiřího Menzela. Od té doby ušlo jejich původně malé studio velký kus cesty a dnes se zaměřují na velké administrativní budovy, na projekt nové čtvrti na pražském Karlíně nebo na rekonstrukci Zengerovy trafostanice na Klárově.

Mohlo by vás zajímat

Osobnosti
15 m 03 s

Ondřej Chybík a Michal Krištof

Na vysoké škole spolu soupeřili, zlom a následná spolupráce přišla až po stážích v zahraničí. Architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof založili architektonickou kancelář Chybik+Kristof Architects & Urban Designers v roce 2010 a už o tři roky později zvítězili ve veřejné soutěži na pavilon České republiky na světové výstavě EXPO v Miláně.

Mohlo by vás zajímat

Osobnosti
14 m 06 s

Viktorie Součková

Architektka Viktorie Součková v roce 2000 absolvovala UMPRUM, kde byla studentkou u Evy Jiřičné. „Bylo to úžasné. Najednou se styl vyučování úplně změnil. Do té doby jsme vždy dostali zadání s parcelou, na kterou jsme museli navrhnout stavbu. S paní architektkou Jiřičnou to bylo více o přemýšlení,“ říká Součková, která měla pracovní zkušenosti již za studií, jelikož díky Evě Jiřičné začala v roce 1999 pracovat ve společnosti Foster + Partners v Londýně. Po návratu do Prahy dokončila diplomovou práci a posléze se znovu vrátila do Foster + Partners, kde prožila dalších sedm let.

Na léta studií vzpomíná takto: „Moje první volba byla geologie, ale pak přišel třeťák, čtvrťák na gymplu a už jsem se musela rozhodovat, kam dál,“ vzpomíná a pokračuje: „Bavilo mě kreslení a modelování věcí. Oba rodiče jsou navíc architekti.“ Po spolupráci s Foster + Partners se později přesunula do architektonického studia Bogle Architects.

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl