Když se cesta protáhne na neurčito… Rozhovor s Markem Dythamem z Klein Dytham Architecture
Původem britský architekt, který na architektuře miluje její schopnost spojovat lidi, vytvářet obsah a přetvářet města, se před 25 lety vydal na třítýdenní cestu do Japonska. Do této země se zamiloval tak, že se protáhla na neurčito. Projekty dnes staví po celém Japonsku.
Na Festivalu světové architektury, který dnes začal v Berlíně a potrvá až do pátku 17. listopadu, bylo v kategorii Dokončené budovy (podkategorie Smíšené využití) s projektem Ginza Place nominováno právě studio Klein Dytham Architecture. V jedenáctipatrové budově Ginza Place, jenž stojí na tokijské nejdůležitější křižovatce, se nacházejí obchodní prostory, kavárny a restaurace. Autoři loni dokončeného projektu se v něm snažili vyjádřit velkou energii křižovatky a sloučit budovu s okolím.
Změny, k nimž dochází s nástupem internetových obchodů, jsou podle Dythama zajímavé i pro architekty. Maloobchody se totiž přesouvají do prostoru virtuální reality a jejich potřeba kamenných prodejen klesá. Další výzvou jsou pro něj i někteaé moderní technologie.
(cer)
Dalčí články:
Terminál One na letišti v New Jersey vybuduje Grimshaw
Kanál Grimshaw Architects, Velká Británie