ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Konference architektury Exkluzivní reportáž: Designblok 2018 byl ve znamení oslav

Exkluzivní reportáž: Designblok 2018 byl ve znamení oslav

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Konference architektury - Budovy už nikdy nebudou jako dřív. V čem budeme žít za pár let?

zrušit

9 m 34 s / Autor: TV Architect

Tým TV Architect navštívil festival Designblok, aby pro vás natočil exkluzivní reportáž z této akce. Zároveň přinášíme rozhovory s předními osobnostmi festivalu. Podívejte se, co zajímavého letošní dvacátý ročník přinesl a jak na tuto událost nazírá jeho zakladatelka, dvorní architekt či jeden z designérů.

Designblok, Prague International Design Festival je největší výběrová přehlídka designu a módy ve střední Evropě. Historie festivalu sahá do roku 1999, kdy jej založila Jana Zielinski a Jiří Macek. Designblok tradičně prezentuje tvorbu designérů a výrobců z celé Evropy, představuje novinky prestižních značek i prototypy mladých designérů a designérských studií.

Co znamená design

Jana Zielinski, ředitelka festivalu promluvila o vývoji události v průběhu let, popsala, co se změnilo a jaký přínos festival má. Řekla mimo jiné, že Designblok se snaží šířit povědomí o designu v řadách odborné i laické veřejnosti.

Význam slova design podle paní Zielinski znamená pro každého něco jiného. Jaký význam má pro ni a jakým způsobem se festivalu týká nemoc motýlích křídel, to uvidíte ve videu TV Architect.

Nemoc motýlích křídel je doposud nevyléčitelné kožní onemocnění epidermolysis bullosa (zkráceně EB), které je způsobeno mutací jedenácti genů. Projevuje se zejména na kůži, na které se při minimální mechanické zátěži vytvářejí puchýře nebo trhliny. Lidé postižení tímto onemocněním mají kůži křehkou jako motýlí křídla a jakýkoli tlak na jejich kůži je rizikový. Poraněná kůže je velmi citlivá a rány neustále bolí. Dochází k řídnutí a vypadávání vlasů, také ke ztrátě nehtů a zubů.

Konzerva jako symbol

Dalším člověkem, s nímž jsme natočili rozhovor je český designér Maxim Velčovský. Ten v rámci Designbloku prezentuje útvar složený z pěti tisíc konzerv. Jaké je poselství tohoto předmětu a co pro Velčovského symbolizuje konzerva, to vše a mnohem více se dozvíte ve videu.

Nad designem vlajky vlají

K více než třem stovkám vystavovatelů patří i architekt Jan Rosický ze studia A69. Pro něho je tento ročník významný také proto, že hlavní hala, v níž probíhalo slavnostní zahájení Designbloku, byla vyzdobena pod jeho taktovkou. Místnost se může pyšnit vlajkami, podobiznou prezidenta Masaryka, jejímž autorem je Maxim Velčovský, a obří skluzavkou. „V předešlích ročnících zdobil hlavní halu ještě někdo další, ale tentokrát vyšla celá idea z dialogu mezi mnou a Jirkou Mackem.“

Hlavním výstavním prostorem Designbloku je Výstaviště Praha Holešovice. V rámci areálu Výstaviště se otevírají čtyři specializované prostory. Openstudio – prostor pro designéry, školní ateliéry a studenty, Superstudio – prostor pro výrobce, Designérie – centrální hala s instalací českých tvůrců a Art house – prostor pro sběratelský design. Další instalace jsou umístěny na venkovní ploše Výstaviště. Celková výstavní plocha Designbloku je cca čtrnáct tisíc metrů čtverečních.

Některé instalace ale můžete vidět i v paláci Colloredo-Mansfeld na Praze 1. Tam se nachází například zmiňované konzervy od Maxima Velčovského.

Je to součást života

Jako jedna z významných kulturních akcí v Praze je Designblok podporován ze strany Hlavního města Prahy. „Před dvaceti lety, kdy mezinárodní festival Designblok začínal, nepatřila v naší zemi oblast designu a estetiky zrovna do popředí zájmu. Nyní je naopak důležitou, skoro již nepostradatelnou součástí života každého z nás, což samozřejmě poukazuje na pokrok, jaký jsme za ony dvě dekády prodělali. Věřím, že se i díky kontinuální podpoře hl. m. Prahy a velkému úsilí organizátorů a týmu Designbloku, nacházíme v této fázi. Ostatně, festival již každoročně navštěvují desítky tisíc lidí a celá řada významných designerů z celé České republiky i ze zahraničí. Letos hl. m. Praha přispělo také poskytnutím prostor krásného historického skvostu, nicméně málo známého pražského paláce Colloredo-Mansfeld. Jako město tedy nechceme být pouze pasivním podporovatelem, ale aktivním partnerem. A nesmíme zapomínat, že design, potažmo umění je krásné především v tom, že se neustále vyvíjí, objevují se nové nápady a já přeji festivalu, aby si do další dekády zachoval v tomto oboru to nejdůležitější, tedy odvahu,“ řekl Jan Wolf, radní hlavního města Prahy.

O festivalu jsme psali i v článku Festival Designblok je tady, letos se bude slavit.

nyv

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu