Lídři českého stavebnictví se setkali na Pražském hradě, aktuální situaci komentovali také členové vlády
Společnost CEEC RESEARCH a skupina Saint-Gobain uspořádali největší setkání vrcholných představitelů státu a ředitelů/ členů představenstev stavebních, projektových a developerských společností v České republice. Pražský hrad tak 4.6. 2018 zažil setkání elity stavebnictví. Událost začala předáním ocenění Top stavební společnost roku 2017. Aktuální situaci z pohledu svých rezortů shrnuli vybraní členové vlády a manažeři vybraných společností.
Setkání lídrů českého stavebnictví 2018 začalo předáváním cen v soutěž Top stavební společnost roku 2017. Třetí místo obsadila společnost Swietelsky s.r.o., za kterou převzal cenu František Fryš odpovědný za divizi silničního a inženýrského stavitelství, druhé místo pak stavební společnost Holas, s.r.o., za níž cenu převzal generální ředitel Tomáš Krones. První místo obsadila společnost Strabag a.s. a cenu převzal předseda představenstva Ondřej Novák. Následoval blok, v němž členové vlády a manažeři vybraných společností zhodnitili aktuální situaci.
Premiér v demisi Andrej Babiš mimo jiné řekl, že se chystá navštěvovat české kraje a zjišťovat jejich plány investic na deset let dopředu. Vyjádřil se také k absenci obchvatů, jež označil za brzdu pro investice i pro život normáních lidí. Řešením by měl být podle Babiše nový Stavební zákon, jehož vydání však nabírá zpoždění.
Generální ředitel společnosti Saint-Gobain Tomáš Rosák zdůraznil, že chybí pracovní síla, což je podle něj důsledek osmileté krize. Ve stavebnictví je třeba navýšit platy. Počet lidí a s tím související výkon je dnes stejný jako v roce 1965.
Ministryně financí Alena Schillerová konstatovala, že Česká republika má nejnižší nezaměstnanost v České republice. Nezaměstnanost podle Schillerové již nepoklesne, protože ti, co nepracují, jsou lidé, kteří z nějakého důvodu pracovat nemohou a nebo nechtějí.
Vzhledem k tomu, že Česko má čtvrtý nejnižší dluh v rámci Evropské unie, plánuje se navýšení důchodů až o devět set osmnáct korun za měsíc.
Ministr životního prostředí Richard Brabec na konferenci řekl, že aktuálně je málo peněz na kvalitní projekty. Podle Brabce je třeba investovat především do vodohospodářské infrastruktury, jelikož republika vysychá. Peníze je třeba, jak řekl ministr životního prostředí, hledat ve státním rozpočtu.
Ministr dopravy Dan Ťok shrnul situaci v dopravní infrastruktuře tak, že přestože „stavíme dobře, můžeme stavět lépe a efektivněji.“ Dále uvedl, že stavba dálnic je levnější než před deseti lety. Zatímco roce 2008 stál jeden kilometr dálnice 342 milionů korun, v současné době stojí 152 milionů. Ťok také připomněl opravovanou část dálnice mezi Humpolcem a Jihlavou. Pracovníci italské firmy, která má opravu na starosti, nabírají dva dny zpoždění týdně. V případě, že se situace nezlepší, bude třeba řešit věc personálně.
Ředitel společnosti HBH projekt , což je nezávislá projektová kancelář pro dopravní a inženýrské stavby, Radovan Hrnčíř reagoval na slova ministra dopravy Ťoka tím, že se podle něho neustále opakují stejné názvy, ale k realizaci nedochází. Podle něj je třeba se hlavně soustředit na nový Stavební zákon.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová hovořila o tom, co je třeba udělat pro zrychlení výstavby v České republice. Podle ní je potřeba reforma veřejné správy a přednesla vizi Nejvyššího stavebního úřadu, který by právě měl eliminovat současnou byrokratickou zátěž. Dále je třeba upravit zákony související se stavebnictvím, je potřeba je přizpůsobit dnešní době a dnešním potřebám.
Dostálová zmínila také potřebu zrychlit a zefektivnit povolovací procesy. Problémem je, že než úředníci vydají potřebná povolení ke stavbě, trvá to mnohdy i dva roky. Ministryně pro místní rozvoj také uvedla potřebu nového Stavebního zákona, jinak bude trvat dlouho, než bude investor moci začít stavět. Co dalšího řekla ministryně Dostálová exkluzivně pro TV Architect uvidíte ve videu výše.
red