27. 7. 2024
/ Autor: Štěpánka Šulanová, Fotografie: Tomáš Slavík
Dům dvou tváří, i tak by se dal nazvat rodinný dům v Moravském Krumlově. Při pohledu ze zahrady působí přívětivým dojmem s vesnickým charakterem. Z ulice ovšem provokuje moderní černou fasádou, právě provokace byla i cílem architektů z ateliéru CL3.
Polánka je místní částí Moravského Krumlova, kde si většina rodinných domů zachovává svou původní tvář. Také tento dům striktně respektuje tvarový archetyp místní zástavby, přesto je velmi výrazný. „Tento dům jsem si navrhl pro svoji vlastní rodinu před několika lety. Původní stavení patřilo dědečkovi. Dům upozorňuje na to, že novostavby lze vytvářet i ve staré vesnické zástavbě, a přitom s respektem k místu. Černá barva fasády upozorňuje na díru, kterou jsme zaplnili. Dům by měl lehce provokovat, což se asi povedlo,“ říká architekt Radek Pasterný.
Na fasádě se nachází černá stěrková omítka, na střeše černá falcovaná krytina. Černou barvu částečně narušují pouze části dřevěného obložení. Zatímco do ulice dům působí uzavřeným dojmem, do zahrady se naopak plně otevírá prostřednictvím velké prosklené plochy.
Interiér je pojat kontrastně k černé. Celému prostoru dominují cementové stěrkové podlahy, pohledové betony na stropě a bílá výmalba na stěnách. Nábytek je vestavěný v bílé barvě doplněný o výrazné dubové masivní prvky. „Interiéry jsme chtěli navrhnout jednoduše a stroze a dát vyniknout dřevěným prvkům. Například kuchyňský pult odkazuje na řeznický stůl, protože dědeček byl řezník. Jedná se o kus masivu vložený do středu centrálního prostoru,“ říká architekt Radek Pasterný.
Provozně je stavba dělena na dva základní celky – průjezdnou garáž s půdou a na část určenou k bydlení. „Nejvíce nás zaujala krásná zahrada. Rozhodli jsme se staré stavení zbourat a na místě vystavět nový dům. Limitovala nás frekventovaná silnice, která vede před domem, proto jsme dům lehce odklonili právě do krásné zahrady, kam se obytný prostor otevírá a nabízí dokonalé propojení s přírodou. Zachovali jsme průjezdnou garáž a půdorys prvního patra v moderním přepisu,“ říká architekt Radek Pasterný.
Vnější plášť a krov domu jsou dostatečně zatepleny tak, aby spolu s technickým řešením zdravotně-technických instalací energeticky splňovaly požadavky pro pasivní dům. Dům je vytápěn pomocí tepelného čerpadla systému země-voda, které dokáže nejen v zimě topit, ale v létě pasivně dům chladí. Dále v objektu funguje řízená rekuperace vzduchu.
Mohlo by vás zajímat
Architektura a urbanismus
Architekti David Bureš a Radek Pasterný z ateliéru CL3
Atelier CL3 je architektonickou a obchodní společností, která vznikla v rámci platformy sdružení architektů Colllab studio – laboratoře přesahující pouhé projektování. Kancelář nejprve pracovala na menších různorodých projektech, postupně se ale architekti dostali k velkým věcem, jako jsou bytové domy, mateřské školky i hotelové komplexy. Našimi hosty byli architekti David Bureš a Radek Pasterný, ti představili své úspěšné realizace i chystané projekty.