14 m 48 s
Jan Kasl (*31. prosince 1951) je český architekt a politik. Vede svou architektonickou kancelář JK ARCHITEKTI. V roce 1976 absolvoval Stavební fakultu ČVUT, obor architektura. Až do roku 1991 byl architektem v podniku Drupos Praha. V letech 1992–1998 byl ředitelem vlastního architektonického studia A projekt. Jan Kasl je od roku 2019 předsedou České komory architektů.
Jan Kasl své působení v roli architekta vzpomněl od studií až do dnešní doby v rozhovoru s teoretikem a historikem architektury Zdeňkem Lukešem.
Autorizovaným architektem je Jan Kasl od roku 1992. V minulosti byl aktivní v politice, v letech 1998 až 2002 byl pražským primátorem. Je předsedou České komory architektů, která nese odpovědnost za profesionální, odborný a etický výkon profese architektů v České republice.
„Pochopil jsem, jak je významné, aby tato organizace hájila zájmy architektů, podporovala soutěže a městské architekty a starala se o kvalitní architekturu. Snažím se zde dělat maximum, jsem rád, že se daří udělat z přísné strážkyně pečeti vlídnější osobu, která oslovuje i mladé architekty. Podařilo se nám zasáhnout i do onoho nešťastného státního zákona a trochu ho zlepšit a zlidštit. Doufám, že to tak půjde i dál,“ říká Jan Kasl.
S ateliérem JK Architekti v současné době pracuje například na projektu rekonstrukce dlouhodobě zanedbané zahrady Turbová, která je známá také jako zahrada Jiřího Trnky.
Mohlo by vás zajímat
Osobnosti
Eva Jiřičná
Narodila se ve Zlíně, ve čtyřech letech se s rodiči přestěhovala do Prahy a do rodného města se vrátila až po revoluci. „Tamní obyvatelé mezi sebou měli dobré vztahy, táta o Zlíně neustále mluvil. Až jsem byla v devadesátých letech překvapená, jak se město drží,“ vzpomíná architektka Eva Jiřičná, která krátce po invazi vojsk Varšavské smlouvy našla útočiště ve Spojeném království, konkrétně v Londýně.
Mohlo by vás zajímat
Osobnosti
Josef Pleskot
Chodil na hodiny kreslení a zprvu si myslel, že bude malířem. Rodiče to však architektovi Josefu Pleskotovi zakázali. Důvodem byla tehdejší politická situace v zemi. Hledal proto alternativu, jelikož se odmala zajímal o historii a četl hodně knih.
Mohlo by vás zajímat
Osobnosti
Radan Hubička
Architekturu bral jako důležitou součást života už jako malé dítě. Jeho otec, Stanislav Hubička, byl známý architekt. Radan Hubička měl kolem sebe zároveň i sochaře a jiné architekty, takže jeho budoucí povolání bylo více než jasné. Přemýšlel ale i nad ilustrátorstvím. „Rozhodl jsem se nakonec pro architekturu, protože mohu doslova vstoupit do díla. Byla to jasná volba,“ říká Hubička. Studoval proto ČVUT a v roce 1985 z architektury promoval. „Byli jsme silný ročník, mými spolužáky totiž byli Petr Malinský, Stanislav Fiala či Karel Mrázek,“ vzpomíná Hubička.