ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Gabriela Kaprálová

Osobnosti současné architektury - Gabriela Kaprálová

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Petr Vágner (AI - DESIGN)

zrušit

15 m 59 s

Architektka Gabriela Kaprálová pochází ze Slovenska. V polovině devadesátých let vystudovala architekturu na Vysoké škole výtvarných umění a designu v Bratislavě. Již předtím ale studovala střední školu zaměřenou na umění. „Měla jsem babičku, která mě učila všestrannosti a vedla mě k výtvarnému umění. Když jsem se rozhodovala, kam na střední, tak volba padla na střední průmyslovou školu, která byla v té době jedna z nejlepších v  celém Československu. Zejména oddělení výstavnictví, které vedl profesor Rudolf Fila,“ vzpomíná Kaprálová s tím, že studium bylo sice náročné, ale ovlivnilo ji víc, než vysoká škola.

Na vysoké škole se jí zalíbil ateliér profesora Rastislava Janáka. „Byl to architekt, který ustál Sametovou revoluci a pokračoval v profesorství na Vysoké škole výtvarných umění. Jako jeden z mála byl publikovaný v zahraničí,“ říká Kaprálová. Po revoluci se škola zaplnila zajímavými osobnostmi, kupříkladu Štefanem Šlachtou, který učil dějiny architektury, nebo architektem Jánem Bahnem. Dveře se otevřely i stážistům.

Půl roku po vystudování bydlela architektka Kaprálová v Bratislavě, soustavně ale hledala praxi v zahraničí. Nakonec začala pracovat v atelieru Genius Loci, kde v té době hledali architekta. „S mým studijním zázemím jsem byla vhodným kandidátem. V té době realizovali hodně výstav. Bylo to zajímavé období, protože jsem absolvovala projekt od návrhu po realizaci a jeho dohled,“ vypráví. Jednou z nich byla stálá sbírka asijského umění na zámku Zbraslav či výstava Magister Theodoricus v Anežském klášteře, která mapovala uměleckou výzdobu posvátných prostor hradu Karlštejna, za níž stál dvorní malíř císaře Karla IV.

Z úpravy fasády rekonstrukce

Později zatoužila po projektování větších staveb. „Naskytla se příležitost u pana architekta Martina Kotíka. Nastoupila jsem do rozjetého vlaku, tehdy se projektoval komplex budov Longin Business Center Na Rybníčku v Praze. Revitalizovalo se tam také okolí Rotundy svatého Longina,“ přibližuje Kaprálová. Budova o dvou podzemních a 6 nadzemních podlažích byla postavena v roce 2000 a její celková výměra činí 11 000 metrů čtverečních. Součástí budovy je rezidenční objekt, který nabízí 55 apartmánů k dlouhodobému pronájmu.

Kaprálová v roce 2006 založila vlastní studio. „Naskytly se mi menší zakázky vedle práce, a tak jsem se rozhodla, že se osamostatním,“ říká Kaprálová. Jednou z velkých zakázek byla rekonstrukce neorenesančního paláce České spořitelny. „Původní zadání bylo o úpravě fasády, nevědělo se, že se sáhne i na interiér. Zjišťovali jsme postupně, co funguje a nefunguje, dokonce jsme přišli na to, že každé podlaží je řešeno jinak. Spontánně jsme proto udělali úvahovou studii a vytvořili model vstupního vestibulu, který jsme věnovali tehdejšímu generálnímu řediteli banky. Ten po Vánocích rozhodl, že se pojede dál,“ dodává.

Nakonec se z úpravy fasády stala rozsáhlá rekonstrukce. Její součástí byly rozsáhlé úpravy technologického zařízení budovy, restaurátorské práce prováděné v největším rozsahu historie objektu, významné změny v provozním uspořádání budovy, které vedly k získání nových cenných společenských prostor banky a také k přehlednějšímu provozu bankovních služeb. V neposlední řadě byl součástí rekonstrukce nový interiérový design, který je moderní, souzní s historickou budovou, vede s ní demokratický dialog. Budova v roce 2009 získala v kategorii Rekonstrukce ocenění Grand Prix architektů.

Experimentální dřevostavba obklopena lesy

Gabriela Kaprálová si s rodinou v roce 2013 postavila vlastní dřevěný dům Zilvar. „Je to nízkoenergetická dřevostavba. Já jsem k nim tíhla odjakživa a tady jsem si v podstatě vyzkoušela dvojroli architekt – investor spolu s mým manželem a tehdy čtyřletým synem, který měl také právo do toho mluvit. Do zadání chtěl prehistorického členovce, tak jsme se ho snažili zasadit do tvarosloví domu. Nakonec se naklání k dvěstěletému dubu,“ usmívá se.

Experimentální dřevostavba se nachází v okrajové části malé klidné osady obklopené polem, loukami, lesy a je ideální pro relaxaci a odpočinek. Hlavní obytnou část domu tvoří velká společenská „světnice“ s kuchyňkou a jídelnou, na kterou navazuje krytá terasa. Ze světnice jsou po schodištích přístupné galerie, které jsou s přízemím opticky propojeny – prostor tak funguje jako jeden celek.

Atelier vyhrál první cenu

Architektka Kaprálová se také podílela na návrhu proměny zchátralé usedlosti Šatovka. Přestavba by měla začít v průběhu letošního roku. „Účastnili jsme se anonymní architektonické soutěže, která probíhala na podzim 2018. Vyhráli jsme první cenu. Byla to pro náš ateliér obrovská euforie, protože už několik let tíhneme a věnujeme se bydlení pro seniory a veřejně prospěšným stavbám,“ přibližuje.

Jedná se o malý urbanistický komplex, jehož součástí je historický objekt Malá Šatovka, který navazuje na původní zástavbu. Ohnisko společenského života tvoří právě usedlost Šatovka, která je nově zasazena do centrálního náměstí. V Šatovce jsou koncentrovány služby pro obyvatele areálu i pro širokou veřejnost.

Na původní usedlost přirozeně navazuje třípodlažní bytový dům s jídelnou v přízemí a bezbariérovými byty 2+kk v horních podlažích. Na východní straně na něj v rozehrané figuře navazují 4 menší dvoj/tří podlažní bytové domy s bezbariérovými malometrážními byty 1+kk, které obklopují komunitní dvorek situovaný na druhé výškové úrovni. Jednotlivé domy jsou s hlavní budovou propojeny krytou „kolonádou“, díky které lze projít část areálu bezbariérově.

Podívejte se také na další díly pořadu Osobnosti současné architektury ZDE.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl