Osobnosti současné architektury - Jakub Cigler
Oba rodiče jsou výtvarníci, maminka malířka. Architekt Jakub Cigler měl kolem sebe vždy spoustu kreativity, a jelikož jeho tatínek je významný český sochař, byl zároveň veden i k technice.
„Zkoušel jsem ale i fotit a malovat. Architektura mě ale fascinovala,“ přiznává Cigler. Jeho vášeň se projevila už na základní škole. „Učitelka se mě ptala, čím chci být, až vyrostu. Odpověděl jsem, že architektem,“ vzpomíná po letech Cigler.
Po střední škole proto hned věděl, kam dál. Na vysoké škole se ale cítil ze začátku zdrcený. „Musel jsem přísahat věrnost komunistické straně, což je pro mě dodnes ponížení,“ přiznává. Tehdy mu morálně hodně pomáhal architekt Jan Kaplický, kterého Cigler považuje za duchovního otce z Anglie a člověka, který mu umožnil zajímavý vstup do praxe. Sám zároveň přiznává, že ke škole přistupoval negativně.
V roce 1987 Jakub Cigler založil studio a dělal na menších projektech, interiérech a galeriích. Po revoluci začal působit na UMRUM a od roku 2002 až dosud působí v architektonické kanceláři Jakub Cigler Architekti v Praze.
Po absolvování fakulty architektury ČVUT v Praze působil Jakub Cigler v Londýně a v roce 1989 založil vlastní studio. V roce 2001 založil architektonické studio Cigler Marani Architekti. V roce 2015 po odchodu Vincenta Marani bylo studio přejmenováno na Jakub Cigler Architekti. Známý je pro své domácí i zahraniční projekty, na kterých spolupracoval s řadou významných investorů.
Od roku 2001 vede více než sedmdesátičlenný tým studia, jehož realizace a projekty získaly mnoho ocenění u nás i v zahraničí. Studio se věnuje řešení urbanistických celků, kancelářských budov, rezidenčních objektů, obchodních a hotelových center i objektů veřejné vybavenosti, včetně interiérů. Projektuje novostavby i rekonstrukce a vždy se přitom zabývá urbanistickým řešením a kultivací veřejného prostoru. Pro jeho tvorbu je charakteristická práce se zelenými plochami.
Své projekty vystavoval Jakub Cigler hned na několika výstavách. V roce 1992 se představil veřejnosti v Československém pavilonu na mezinárodní výstavě architektury Bienalle Venice v Benátkách v Itálii, v témže roce se také v Praze konala česká Neo-funkcionalistická výstava architektury. Následovala Výstava architektury Mánes v Praze v roce 1995, v roce 1989 za společnost Future Systems London. Výstava I.F.A. Paris Library v Paříži a nelze nezmínit také stálou expozici jeho práce v rámci Výstavy české architektury v Národní galerii v Praze.
Významné projekty:
Galerie na Jánském vršku
Galerie v New Yorku
Interiéry ve Frankfurtu nad Mohanem
Quadrium
Florentinum
Park na Chodově
Administrativní areál v Moskvě
Masarykovo nádraží
Žižkovské nádraží
Pragovka
Podívejte se také:
TV Architect představuje: Jakub Cigler Architekti
Central Group v Praze plánuje novou městskou čtvrť. Autorem projektu je architekt Jakub Cigler