Osobnosti současné architektury - Jiří Řezák a David Wittassek (Qarta architektura)
Architekti Jiří Řezák a David Wittassek. Dvojice, která v roce 1996 založila společně s dalšími dvěma kolegy architektonické studio Qarta, je známá spoluprací se španělským architektem Ricardo Bofillem. Právě s ním se podílela na administrativním centru Korso Karlín. Kancelář stojí za dalšími projekty jako je Five na Smíchově či Fragment v Karlíně.
Název architektonické kanceláře vznikl zajímavě. „Byli jsme čtyři, přišlo nám vtipné pojmenovat studio Qarta. Pak už to takhle zůstalo,“ usmívá se Jiří Řezák, který společně s kolegou Davidem Wittasskem pochází ze Slezska. Oba studovali stavební průmyslovou školu, jejich cesty se rozdělili po nástupu na vysokou školu. Zatímco architekt Řezák studoval ČVUT v Praze, jeho kolega si vybral VUT v Brně. „Dostali jsme se do prvních ročníků v době revoluce, což byl pro nás zážitek, protože jsme se dostali do víru revolučních časů, které tady nastaly,“ vypráví Řezák s tím, že atelier založili ihned po vysoké škole.
Wittassek na období studia vzpomíná slovy: „Atmosféra se velmi dobře nesla. Bylo to velmi dobře vnímatelné jak v osazenstvu, tak ve vizuálu celé školy. Přelomový rok 1989 a následné období znamenal zajímavou cestu. Byli tam zajímaví lidé, kteří mě ovlivnili a měli mi co říct,“ čímž naráží na jméno pedagoga Jaroslava Drápala, jehož osobnost byla unikátní vnímáním architektonické kompozice a inovativním přístupem k výuce konstrukce. „Byl propagátorem a inovátorem směru, který se zabýval architektonickou zkratkou. Tento směr se propaguje dodnes,“ dodává Witassek. Dalšími osobnostmi, které jej ovlivnili, byl architekt Ivan Koleček, Robert Votický a Karel Doležel.
Založení ateliéru nahrávala doba
Po vysoké škole se Qarta usadila v hlavním městě Praze a začala spolupracovat se španělským architektem Ricardo Bofillem. „Měli jsme odvahu, že jsme atelier založili už v roce 1996. To bylo velmi odvážné, ale doba tomu nahrávala. Čirou náhodou jsme se dostali ke skupině velmi zajímavých lidí, kteří byli spolumajitelé firmy Datart a areálu bývalého ČKD v Karlíně. V určité době hledali k Ricardu Bofillovi lokálního architekta. Dělali na to výběrové řízení a my jsme se jako velmi mladí kluci přihlásili. Bofill si nás pak sám vybral,“ vypráví Řezák.
Po výběrovém řízení začala Qarta pracovat na přeměně industriálních objektů na administrativní centrum Corso Karlín (Corso I. a II.), jehož autorem byl právě Bofill. „Nutno podotknout, že jsme se na začátku spojili s firmou Atrea, která v té době dělala třeba na rekonstrukci České národní banky. Byli jsme ve sdružení, kde vznikla spolupráce právě s Bofillem,“ ujasňuje Řezák. Opuštěná průmyslová hala z minulého století, zvaná „plechárna“, je přeměněna na moderní účelnou kancelářskou budovu. Spojení rekonstrukce a novostavby respektuje členění, rytmus a uliční fasádu původní haly. Budova je součástí ambiciózního plánu Nový Karlín, renovace bývalého karlínského průmyslového areálu ČKD.
V dosahu Stromovky i Hradčan
Atelier Qarta se podílela na administrativním objektu Five na Smíchově. Budova v sobě nese industriální stopu původních hal, kde jsou zachovány obě kompaktní uliční fasády, které jsou nově otevřeny. „Budovu jsme dokázali postavit od prvních myšlenek až do konce, v podstatě tak, jak ji dneska vidíme,“ říká Wittassek.
Posledním realizovaným projektem je aula Vysoké školy polytechnické v Jihlavě přibližně pro 300 lidí. Rekonstrukce křídla areálu a nová posluchárna je moderní koncept dynamicky se rozvíjejícího vzdělávacího centra v severovýchodním cípu pozemku, dříve vnímaném jako hospodářský dvůr.
Momentálně mají architekti ve výstavbě projekt na Praze 6 nedaleko Zahradnictví Chládek, kde vzniká komplex osmi moderních budov. Z dalších klíčových projektů architekt Wittassek vyjmenovává rekonstrukci objektu bývalého všeobecného penzijního ústavu, dnes známého jako Radost. Po kompletní nákladné rekonstrukci bude objekt plnit ubytovací funkci všech forem. Obyvatelé Domu Radost budou moci využívat sdílené kanceláře, kuchyňky, jídelny, komunitní obývací prostory, hernu, prádelnu, recepci a další.
Dalším projektem architektonické kanceláře Qarta je Rezidence Villa Charles. Prestižní lokalita v pěším dosahu Vítězného náměstí nabízí plnou občanskou vybavenost (banky, školy, obchody), ale i mnoho příležitostí pro společenský, kulturní i aktivní sportovní život. Hradčany jsou vzdáleny 25 minut chůze, největší pražský park Stromovka se nachází pár minut od rezidence. Každé podlaží, rozdělené v základu na 6 bytových jednotek, umožňuje kreativní spojování a vytvoření vlastního jedinečného interiéru.
Vznik podle původních skic
Začátkem října Qarta zahajuje výstavbu Fragmentu v Karlíně. Bytový dům nemá ve všech místech stejnou výšku, nejvyšší je směrem k metru Invalidovna a ve své střední části, zde má 9 nadzemních podlaží. Výška domu se snižuje směrem na západ k plánovanému protažení Kaizlových sadů a nejnižší je dům v jižní části k Invalidovně. Zde má objekt pouze 4 nadzemní podlaží. Tím je docíleno výhledů na budovu Invalidovny na jihu a na Pražský hrad směrem na západ. V přízemí polozavřeného bloku je vytvořen park ve tvaru elipsy s posezením restaurace.
Na interiéru se podílel výtvarník David Černý. „Do koncepce budovy jsou zakomponovány jeho sochy. Jsme velmi rádi, že projekt vznikne podle původních skic a filozofie, kterou se držíme. Když něco vytváříme, máme jasnou představu o tom, jak by se to ve finále mělo projevit. To se nám zatím daří,“ říká na závěr Wittassek.